Meglepő dolog befolyásolhatja a teherbe esést

A lakókörnyezet is befolyásolhatja azt, hogy a pároknak sikerül-e gyermeket vállalniuk – derült ki egy frissen publikált kutatásból.

A lakókörnyezet az egyik legfontosabb szocializációs faktor, amely számos módon hatással lehet az életünkre. Befolyásolja többek között, hogy kikkel találkozunk, milyen hobbinak szentelünk időt, illetve hogyan éljük a mindennapjainkat. Egy frissen publikált, a Study Finds oldalán is közzétett tanulmány eredménye szerint a lakóhelyünk még az is befolyásolja, hogy lesz-e gyermekünk, vagy sem.

Nehezebben esnek teherbe a rossz környéken élők

Az Oregoni Állami Egyetem munkatársai szerint számos tanulmány vizsgálta már korábban azt, hogy a lakókörnyezet milyen hatással van a magzat fejlődésére, vagy a terhesség kimenetelére. Viszonylag kevés kutatás foglalkozott azonban azzal, hogy a fogantatásra milyen hatással van az, hogy a vizsgált személy pontosan hol lakik.

A tanulmány a termékenységi kezelések nélküli teherbe esés havi valószínűségét vizsgálta a jobb és rosszabb városrészekben. Ehhez összesen 6356 olyan 21 és 45 év közötti lakos adatait használták fel, akik 2013 és 2019 között próbálkoztak a gyermekvállalással. Nyolchetente egyszer online kérdőívet kellett kitölteniük, melynek segítségével a kutatók nyomon követték a párok nőtagjainak menstruációs ciklusát és az esetleges fogantatást. A kapott adatokat nem csak a lakcímükkel vetették össze, de a vizsgált személy társadalmi-gazdasági státuszát is megvizsgálták. A hatéves időszakban összesen 3725 terhességet jegyeztek fel.

terhesség, szegénység
A rosszabb környéken élő nőknél a teherbeesés is nehezebb. Fotó: Getty Images

Az egyik figyelemreméltó tendencia az volt, hogy a szegényebb negyedekben élőknél s terhesség is nehezebben valósult meg, mint a magasabb jövedelmű negyedek lakóinál. Az eredmények szerint a rosszabb hírű lakónegyedekben élő nők nagyjából 20 százalékkal kisebb eséllyel esnek teherbe, mint a középosztálybeli vagy jómódú területeken élők. Ez igaz volt azokra az egyébként jómódú és magasan képzett résztvevőkre is, akik többnyire rossz anyagi helyzetűek lakta területeken éltek. Vagyis a nélkülözés mellett már önmagában a lakhely is jelentősen befolyásolhatja a reproduktív egészséget a szakemberek szerint.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

Keleten lassan csökken a felhőzet, de az Észak-Alföldön és a Tiszántúl északi felén estig borult marad az ég. A Dunántúlon többnyire közepesen vagy erősen felhős idő várható. A két térség között derült vagy gyengén felhős idő lesz a jellemző. Csapadék nem valószínű. Az északnyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet késő este -2 és +10 fok között alakul. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra