„Egy ünnep attól ünnep, hogy mások is ünneplik, nem csak mi” – mondja a hvg.hu-nak Ildi, aki 15 éve él Melbourne-ben a férjével, Csabával. „Alkalmazkodnod kell az adott körülményekhez és más szokásokat felvenni, nem stresszelni, és elvárni, hogy minden olyan legyen, mint a képeslapokon, meg ahogyan a gyerekkorodból emlékszel.”
Ausztráliában ugyanis nem a téli, hanem a nyári időszakra esik a karácsony, ez pedig már önmagában elég nagy kihívások elé állítja azokat, akik az otthoni szokások szerint szeretnének ünnepelni. Nemcsak, hogy hó vagy hideg nincs, de este kilenckor még virít a nap. Ildi és Csaba igyekeznek Ausztráliában is megőrizni, amit lehet a magyarországi ünnepi szokásokból és kellékekből. Eltettek például egy adag szaloncukrot, amit a szülők küldtek nekik Magyarországról még évekkel ezelőtt, és noha megenni már nem lehet ezeket, karácsonyfadísznek vagy egy tálba dekorációnak még mindig jók. Megtartották azt a szokást is, hogy az angolszász hagyományokkal ellentétben nem 25-én, hanem már 24-én kibontják az ajándékokat, a gyertyagyújtás közben pedig magyar karácsonyi dalokat hallgatnak.
Legtöbben online rendelnek ajándékot
A nagy távolságok miatt a külföldön élők körében az ajándékozásban is a praktikus megoldások élveznek előnyt. Mivel manapság már többe kerül feladni egy csomagot, mint maga a küldemény, egyre népszerűbb az online rendelés. Ildi, aki nyáron szokott hazajárni Melbourne-ből, sokszor az ittléte alatt szerzi be a karácsonyi ajándékokat, amelyeket becsomagolva betesz a szekrény aljába, hogy aztán az édesanyja december 24-én elővegye ezeket és betegye a fa alá.
Mi hiányzik legjobban otthonról?
A hvg.hu külföldön élő megkérdezettjeinek legnagyobb kedvence egyértelműen a túró rudi, ezt sokan nagy tételben rendelik be a magyarországi rokonságtól, baráti körtől. A különféle internetes közösségekben, mint például a párizsi magyarok Facebook-csoportjában folyamatos a „dílerkedés”. Ha valaki Magyarországra jön, azzal a többiek rendszeresen vitetnek vissza Franciaországba bármi olyasmit, amire szükségük van itthonról. Legyen szó parenyicáról, gesztenyepüréről, házi lekvárról, savanyú uborkáról, lencséről, köptetőről, Piros Aranyról, toroköblögetőről, fűszersóról, vagy akár spéci magyar almáról.