Mélyhűtött élelmiszerek: erre figyeljünk

A mélyhűtő nagyszerű dolog, hiszen hosszú ideig tárolhatunk benne különféle élelmiszereket anélkül, hogy megromlanának. A fagyasztott ételek kiengedésének és felhasználásának azonban megvannak a maga élelmiszerbiztonsági szabályai, amelyeket nagyon fontos, hogy minden esetben betartsunk.

Csak kivesszük a fagyasztott csirkemellet a mélyhűtőből, mielőtt reggel elindulunk, kitesszük a konyhapultra, így mire délután hazaérünk, kiolvad, és már meg is főzhetjük. Jól hangzik, de rossz ötlet! Ha a fagyasztott ételek hőmérséklete 40 fok fölé nő, illetve ha több mint 2 órán át vannak szobahőmérsékleten, elszaporodhatnak bennük a baktériumok. A mélyhűtött termékek külseje gyakran hamarabb kienged, mint a belső részük, de ez ne tévesszen meg senkit: úgy is lehetnek bennük kórokozók, hogy egy részük még fagyott.

mélyhűtött ételek, fagyasztott ételek, élelmiszerbiztonság, fagyasztó, mélyhűtő, kiolvasztás, élelmiszerek
Csak akkor tegyük vissza a mélyhűtőbe az ételt, ha még teljesen fagyott. Fotó: Getty Images

Hogyan érdemes kiengedni az ételeket?

Sokkal jobb, ha az ételt úgy engedjük ki, hogy a mélyhűtő részből áttesszük a "sima" hűtőbe, ahol például a húsok körülbelül egy nap alatt kiolvadnak. Az alsó polcra tegyük, hogy a leve ne csöpögjön rá a többi élelmiszerre. A marhahús, a tengeri ételek és a szárnyasok egy-két napig tarthatók el biztonságosan a hűtőben a mélyhűtőből kivéve, a steak és a sertéshús pedig körülbelül három napig.

Használhatjuk a mikrohullámú sütő kiolvasztó programját is, előtte viszont távolítsuk el a csomagolást, és tegyük át az ételt egy mikrózható edénybe. Ez egy biztonságos módszer az ételek kiolvasztására, viszont fontos, hogy a kiengedett élelmiszert azonnal felhasználjuk. Mindig ellenőrizzük, hogy a mélyhűtőben megfelelő-e a hőmérséklet. Minél alacsonyabb, annál hosszabb időbe telik majd kiolvasztani a benne tárolt élelmiszereket. A mélyhűtött ételeket természetesen kiolvasztás nélkül, közvetlenül a fagyasztóból kivéve is felhasználhatjuk, de ebben az esetben számoljunk vele, hogy az elkészítésük hosszabb időt fog igénybe venni.

Ezzel inkább ne próbálkozzunk

A forró víz gyorsabban kiolvaszthatja az ételeket, de ez nem feltétlenül biztonságos módszer. Egyrészt azért, mert hamar olyan hőfokúra melegszik az étel, amely segíti a baktériumok szaporodását, másrészt a húsfélék hamarabb elkezdhetnek megfőzni, mint ahogyan azt szeretnénk. Tegyünk inkább hideg vízbe, hiszen még ez a megoldás is gyorsabb, mintha a hűtőben olvasztanánk ki, viszont kicsit több erőfeszítést igényel. Tegyük a légmentesen csomagolt ételt egy tál hideg vízbe úgy, hogy ellepje, majd cseréljük a vizet 30 percenként rajta. Ha így olvasztunk ki valamit, akkor azonnal főzzük meg, miután kiengedett.

Soha ne próbálkozzunk "alternatív" módszerekkel, tehát például ne próbáljuk mosogatógépben kiolvasztani a mélyhűtött élelmiszereket, és a pincében sem, akármilyen hűvös is van odalent. Ha pedig mégsem használjuk fel az adott élelmiszert, akkor is csak úgy tegyük vissza a mélyhűtőbe, ha még teljesen fagyott állapotban van.

Forrás: webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.