Megmérgezhetnek a mosószerek?
A mosószerek egyes alkotói bőrirritáló hatásúak vagy mérgezőek lehetnek (például a fehérítő adalékok), illetve az élővizeket is károsíthatják (ilyenek a felületaktív anyagok). Az öblítők gyakran allergiát kiváltó illatanyagokat tartalmaznak. A mosószerekből a környezetbe, a természetes vizekbe kerülő foszfor felborítja a biológiai egyensúlyt. A legelterjedtebb fehérítő hatóanyag a nátrium-hipoklorit, amely szerves anyagokkal reagálva számos egészségügyi problémát okozó, klórozott szerves anyagot eredményez - hívta fel a figyelmet korábban a Tudatos Vásárló .
Mivel mossunk?
A mosószóda vagy a reszelt mosószappan automata mosógépben is használható. Kerüljük az illatosító, selymesebb érzést adó, száradást könnyítő adalékanyagokat! Kísérletezzük ki, hogy mekkora a legkisebb elegendő mosóporadag - ez a lakóhelyünk vizének keménységétől is erősen függ. Fehérítőszerként a folttisztító só vagy nátrium-perkarbonát néven ismert szer a leginkább kíméletes. A fehér ruhákhoz citromlevet, a színesekhez ecetet öntsünk a szín megtartása érdekében.
A mosószer típusa és adagolása
A megfelelő mosóhatás elérése nem a márka kiválasztásán múlik, hanem sokkal inkább a mosási módszereken. Ne vásároljunk olyan mosószert, amelyen nincs könnyen követhető útmutató, adagolási tanács, mérce, vagy ha nem derül ki, hogy mennyi ruhát lehet vele kimosni . Nem szerencsés dolog, ha az adagolást térfogatban, a kiszerelést pedig tömegben adják meg (és persze nem jelzik a fajsúlyt). Ekkor ugyanis nem lehet megtudni, hogy hány kiló ruha mosásához, vagy hány rutinmosáshoz elegendő a mosószer.
A legtöbb gyártó 250-300 ml mosópor használatát javasolja egy átlagos mosáshoz. Vízlágyító használatával viszont akár 50 ml-re is redukálható ez a mennyiség. Előfordulhat, hogy a mosópor egy része nem oldódik fel , és a dob alján leülepszik, ez akár 40 százalékos veszteséget is jelenthet mosásonként. Ez elkerülhető, ha például a mosószert egyenesen a dobba tesszük úgy, hogy egy konyharuhába csomagoljuk be a mosóport.
Milyen mosószeralternatívák vannak?
A Tudatos Vásárló egy másik cikkében néhány alternatívát is ajánl a környezetbarát és pénztárcakímélő mosáshoz, melyből néhányat mi is kiválogattunk. Az ajánlott mosóporadag negyede-ötöde is elegendő például, ha mosószódát (nátrium-karbonát) keverünk hozzá, amely általános vízlágyító-, áztató-, zsíroldó- és tisztítószer. 50 ml mosóporhoz 50-100 ml mosószódát javasolt adagolni.
Egy sajtreszelő segítségével mosószappanból szappanpelyhet is gyárthatunk, amely kiválthatja a mosóport. A szappanpehely gyapjúkímélő mosásra is alkalmas, és mivel az élővizekben teljesen lebomlik, környezetkímélőnek is minősül. A fa elégetése után keletkezett hamut vízzel összekeverve lúgos oldatot kapunk, amely szintén igen jól alkalmazható ruhák tisztítására.