Fázni senki sem szeret, azonban magas költségeket sem szívesen fizetünk cserébe. Ha pedig fával fűtünk, akkor különösen érdemes odafigyelni arra, hogy milyen típusú fát választunk hozzá. A különböző fafajcsoportok fűtőértéke ugyanis jelentősen eltér egymástól, ezzel együtt pedig az ára is – hívta fel a figyelmet egyik Facebook-posztjában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
Keménylombos, lágylombos vagy fenyő?
Fontos tudni, hogy a lágylombos fafajok és a fenyő fűtőértéke alacsonyabb. Ha tehát ezekkel fűtünk, akkor több fára – és nagyobb tárolóhelyre – van szükségünk, és többször kell a tűzre rakni.
A bükk egy igen népszerű tűzifafajta. Előnye, hogy vékony a kérge és kevés hamu marad utána. Ha viszont nem teljesen száraz, akkor könnyen begombásodik a tárolás ideje alatt. Tölggyel is sokan fűtenek, ami azért is nagyon jó választás, mert jó az illata. A csernek és a gyertyánnak pedig szép a lángja és igen magas a fűtőértéke – utóbbi hátránya azonban, hogy azt nehezebb hasogatni.
Még egy fontos dolog!
Egy hozzászóló arra is felhívta a figyelmet, hogy lehetőség szerint mindig száraz fával fűtsünk. A nedves fa ugyanis – amellett, hogy a fűtőértéke is alacsonyabb, mint a száraznak – tönkreteheti a tűzteret.
Bekátrányosodik, amit nem egyszerű takarítani. A másik pedig az, hogy vannak fafajták, amik égéskor csersavat engednek ki magukból. Ez szintén nem tesz jót a tűztérnek” – fogalmazott Ferenc.
Az egyes fafajok fűtési tulajdonságairól bővebben a Nébih Tűzifát csak okosan című kiadványában olvashatsz.