Bár nincsenek kőbe vésett szabályok arra nézve, hogy egyes ruhadarabjainkat hányszor lehet viselni, mielőtt kimosnánk, a szakemberek többsége néhány alapvető dologba azért egyetért. Például abban, hogy egyes ruhaneműinket nem árt minden használat után kimosni. Ilyenek az alsóneműk, zoknik, harisnyák, a leggingsek és a sportruházat, illetve minden olyan ruhánk, amelyeken kosz, szag, folt vagy izzadság van – írta meg a CNN. De mi a helyzet azokkal a darabokkal, amelyek nem lettek koszosak, illetve nem tartoznak a fentiek közé? Milyen gyakran kell például kimosni a pizsamákat, a kabátunkat vagy a kedvenc farmernadrágunkat?
A pizsamát hetente, a kabátot havonta
Aki zuhanyzik lefekvés előtt és mindig tiszta alsóneműt vesz a pizsamája alá, illetve alig izzad, annál a szakemberek szerint akár egy hétig is bírhatja egy alvóöltözék. Ha viszont ezek elmaradnak, le kell cserélni a felsőt és az alsót is. Ami a nadrágokat és az ingeket illeti, hasonló a helyzet: ha valaki aláöltözőt, illetve trikót visel, az utcai nadrágot és az inget nem kell minden használat után lecserélni. Ha viszont beleizzadtunk, nincs mentség: irány a mosógép!
Valamilyen szinten más a helyzet a farmernadrágokkal, amelyeket egyes szakemberek szerint akár egy hónapig, vagy még tovább is hordhatunk. Persze, ha nem izzadt, piszkos vagy foltos, illetve, ha nem csak és kizárólag azt viseljük. A kabátokat, dzsekiket érdemes havonta egyszer kimosni, mindennapos igénybevétel esetén a mosások közti idő lerövidülhet két hétre is.
Kimossuk vagy sem? Ezeket érdemes megkérdezni magunktól
Ha a fentiek tükrében sem tudjuk, hogy bedobjuk-e kedvenc pizsamánkat vagy feszülős farmernadrágunkat a szennyeskosárba, a szakértők szerint van pár kérdés, amelyekkel segíthetünk magunknak a döntésben.
Kérdezzük meg magunktól, hogy az adott ruhadarabnak van-e szaga? Láthatóan piszkos-e, vagy izzadt? Viseltünk-e alatta alsóneműt? Van-e valamilyen bőrbetegségünk, például ekcéma, kiütés vagy bőrelváltozás? Ha ezekre a kérdésekre igennel feleltünk, inkább dobjuk be az adott ruhaneműt a mosásba, ne kockáztassuk meg valamilyen bőrprobléma kialakulását vagy súlyosbodását.