Az mfor.hu összeállításában olvasható egyebek mellett, hogy január elsejétől a bruttó minimálbér összege 232 ezer forintra, a garantált bérminimum pedig 296 400 forintra emelkedett.
Fizetési moratórium
A koronavírus-járvány 2020-as magyarországi kirobbanása után bevezetett lakossági és vállalati hitelmoratórium 2022. december 31-én megszűnt. Azt ugyanakkor kikötötték, hogy a törlesztőrészletek a moratórium kivezetése után sem emelkedhetnek.
Apaszabadság
Az apáknak ezentúl gyermekük születése után a korábbi öt nap helyett már tíz szabadnap jár – ezt legkésőbb a szülést követő második hónap végéig vehetik ki. Ezt akkor kell kiadnia a munkavállalónak, amikor a dolgozó kéri. Negatív változás azonban, hogy a korábbiakkal ellentétben az apaszabadság teljes idejére nem jár a fizetés 100 százaléka, csak az első öt napon, utána viszont a fizetés 40 százalékára csökken a távolléti díj.
Gyed, diplomás gyed
A gyed mostantól nem lehet több a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százalékánál – ez 2023-ban az emelés hatására bruttó 324 800 forintra nőtt. Szintén változott a diplomás gyed összege is, a felsőoktatásban résztvevő, szülő nők számára kitalált támogatási forma az alapképzésben részt vevő, vagy egy éven belül részt vett hallgatóknál a minimálbér 70 százalékának megfelelő összeg, ami 2023-ban bruttó 162 400 forint.
Változások az egészségügyi ellátásban
A 2023-as év egészen új helyzetet teremt a magyar egészségügyben is, hiszen januártól jelentősen átalakul az ellátási rendszer. A módosítás központosítja a sürgősségi ellátást, így január elsejétől este 10 óra után az Országos Mentőszolgálatra marad a háziorvosi és gyermekorvosi ügyelet. A főváros esetében is hasonló a helyzet, így a háziorvosi ügyelet délután négytől este tízig a járásközpontban lesz mindig azonos helyen, ide osztják majd be felváltva a háziorvosokat ügyelni.
<span>Vármegyék</span>
Az Alaptörvény 11. módosítása is életbe lépett január elsejével, így míg zajlottak a szilveszteri ünneplések, hirtelen vármegyékbe költöztek a magyarok. Az év első napjától az országban minden megyéből vármegye lett.
<span>Dráguló autópálya-matricák</span>
A 2023. január 1-jétől érvényes országos éves autópálya-matricáért személygépkocsik esetében 49 190 forintot kell fizetni, mintegy 5 százalékkal többet a 2022-es 46 850 forintnál, a megyei matricák ára pedig 5720 forint lett a tavalyi 5450 forint után.