A szomszéddal folytatott viták forrása lehet az ingatlanok határterületein ültetett növények helyzete. Van-e valamilyen szabályozás vagy csak ajánlás, hogy milyen távolságra lehet ültetni a fákat, bokrokat a telekhatártól? Ha van szabályozás, akkor országos vagy az önkormányzat szabhatja meg? A HAON cikkében ennek járt utána.
A lapnak Nemes Imre ügyvéd elmondta, hogy egyelőre az egész országra kiterjedő hatályú jogszabály nincs a fentiekben megfogalmazott kérdéskörben, a helyi önkormányzatok azonban rendeletet hozhatnak az ültetési távolságokra vonatkozóan. Irányadó lehet továbbá a Polgári Törvénykönyv úgynevezett „szomszédjogi generálklauzulája”, mely szerint a tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné. Úgy kell tehát helyet választanunk növényeinknek, hogy azok később se akadályozzák a szomszéd ingatlan rendes használatát, például az ágai ne árnyékolják az ablakokat, vagy a gyökerei ne okozzanak kárt a másik épületben.
Birtokvédelmi eljárás indítható a falevelek miatt
Az ügyvéd arra is válaszolt, mit tehetünk abban az esetben, ha a szomszéd fájáról áthullik a mi telkünkre a falevél. Először mindig a szóbeli, majd az írásbeli felhívás, figyelmeztetés eszközét kell igénybe vennünk annak érdekében, hogy elérjük, hogy a szomszéd orvosolja a problémát. Amennyiben viszont ez nem vezet eredményre, a település jegyzőjéhez fordulhatunk birtokvédelemért. A birtokvédelmi eljárás a zavaró magatartástól számított egy éven belül indítható meg, annak eredményessége esetén a jegyző az eredeti állapot helyreállítására vagy a birtoksértő magatartástól való eltiltásra kötelezheti a zavaró magatartást kifejtő szomszédot.
Lehetőség van ezen kívül polgári peres eljárásra is, ez ugyanakkor az ügyvéd szerint lényegesen hosszadalmasabb és költségesebb.