Egy betörés vagy beázás, egyre megy: akár hosszú távú anyagi következményei is lehetnek annak, ha a nyaralásunk alatt ilyen, vagy ehhez hasonló történik az otthonunkkal. Sokan úgy vélik, elég az is, ha egy ismerősnek kulcsot adnak, aki néha-néha körbenéz, meglocsolja a virágokat, ellenőrzi a kerti csapot, vagy éppen a feltűnés elkerülése érdekében kiüríti postaládánkat. A lakást azonban ennél sokkal fontosabb biztosítani is a nyaralás alatt. Erről lesz szó az alábbiakban.
Ne csak Ön legyen biztonságban, a lakása is!
Vagyonunk jelentős részét képviselik az ingóságok, így a család autója, bútorai, vagy akár a televízió és a számítógép, valamint az ingatlanok (lakás, nyaraló, családi ház). Könnyű belátni, hogy egy jelentősebb ingóságban vagy ingatlanban történt kár (pl. betörés) kellemetlenül érintheti családunk költségvetését, szélsőséges esetben akár fel is borulhat a pénzügyi egyensúlyunk.
Még többet a feltételekről, kártérítésről
A lakásbiztosítási szerződésekben külön-külön kell rendelkeznünk az épületek és az ingóságok biztosítási összegeiről. Ezek kárrendezéskor nem vonhatók össze. Fontos szempont, hogy a biztosító fizetési kötelezettsége csak azokra az ingóságokra terjed ki, amelyet a biztosítónál bejelentettek, mert csak így terjed ki rá a biztosítási fedezet. A biztosítási összeg - azon kívül, hogy a biztosítási díj megállapításának alapja - egyrészt a mindenkori kártérítés abszolút felső határa, másrészt meghatározza a kifizethető kártérítés mértékét is.
Az épületek biztosításánál soha nem a forgalmi értéket kell a szerződésbe foglalni, hanem az újjáépítési értéket, amennyiért az adott épületet újra fel lehetne építeni. Persze ha az ingatlant hitel felhasználásával vásároltuk, akkor a kamatokkal növelt hitelösszeget is figyelembe kell vennünk, a biztosítási összeg annál nem lehet kisebb. Az ingóságok biztosításánál is az újrabeszerzési értékeket kell figyelembe venni (mintha újat vennénk mindenből).
Jobb megelőzni a bajt!
A vagyonvédelmi szakemberek egyetértenek abban, hogy a megelőzés még mindig a legtöbb, amit tehetünk, természetesen azonban a lakásbiztosítás a legkielégítőbb gyógyír, ha már bekövetkezett a baj. Mielőtt elutazunk, gondoskodjunk otthonunk megfelelő védelméről. Nagyobb pénzösszeget ne hagyjunk az ingatlanban, de ugyanúgy az ékszerek, festmények, egyéb értékek biztonságáról is gondoskodjunk távollétünkben!
Nyugodt pihenést kívánunk mindenkinek!
További információk a témában:
Készült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával.