Ismét egy nagyon fontos, szinte mindenkit érintő kérdéssel fordultak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). Egy levélíró ezúttal arra volt kíváncsi, hogy vajon a szivacsot vagy mosogatókét érdemesebb-e választani higiéniai szempontból. A szakértők teljes válaszát a hivatal Facebook-oldalán találod meg, de az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Az egyik jobb, mint a másik?
A Nébih tájékoztatása szerint egy közelmúltbeli nemzetközi projektben – amely keretében 10 európai ország, köztük Magyarország lakóinak mosogatási szokásait mérték fel – alaposan kielemeztek a laboratóriumokban néhány mosogatószivacsot és -kefét, újakat és régieket egyaránt. Megvizsgálták egyebek mellett, hogy az egyes mosogatóeszközök milyen gyorsan száradnak meg, felmérték továbbá bizonyos kórokozók – úgymint a Szalmonella vagy a Campylobacter – jelenlétét és szaporodását is.
Az eredmények szerint a kefék sokkal gyorsabban száradnak meg a szivacsoknál. Kiderült továbbá, hogy a nedves szivacsokon tanyázó baktériumok rendkívüli terjedésre képesek, és a Szalmonella baktérium több mint egy hétig életképes marad a mosogatáshoz használt szivacsokon.
Érdemes váltani?
A mosogatókeféken ezzel szemben rövid időn belül minden baktérium elpusztult – vélhetően a gyorsabb kiszáradás miatt. „A Szalmonella mennyisége 3, míg a Campylobacter mennyisége 1 napon belül a kimutathatósági szint alá csökkent” – emelte ki a Nébih. A szakértők szerint tehát nemcsak környezetvédelmi, hanem higiéniai szempontból is érdemes lehet mosogatókefére cserélni a mosogatószivacsokat.
Fontos útmutatót tett közzé a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). Bár az ajánlás elsősorban a táboroztatóknak szól, mindenkinek hasznos lehet, aki háztartást vezet, és szeretné, ha a mosogatás során valóban fertőtleníteni is tudná edényeit, tányérait és evőeszközeit.