Ezért ne a hűtőben tárold a fokhagymát

Ha nem megfelelően tároljuk a zöldségeket, könnyen csírázásnak vagy romlásnak indulhatnak. Eláruljuk, megeheted-e a már kicsírázott fokhagymát, illetve a helyes tárolásához is mutatunk tippeket.

A fokhagymagerezdek kicsírázhatnak a nem megfelelő vagy túl hosszú tárolás következtében – olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszer-pazarlás ellen küzdő, Maradék nélkül elnevezésű programjának egyik Facebook-posztjában.

fokhagyma hámozása
Ha nem megfelelően tárolod a zöldségeket, könnyen csírázásnak vagy romlásnak indulhatnak. Fotó: Getty Images

A kicsírázott burgonya tényleg veszélyes

Köztudott, hogy a csírázó burgonyát óvatosan kell fogyasztani, ugyanis minél erősebben kihajtott, annál nagyobb mennyiségben tartalmaz mérgező glikoalkaloidokat – például szolanint és chakonint –, amelyek nagy dózisban hányingert, hányást, hasmenést és lázat okozhatnak. Szerencsére a kicsírázott fokhagymával nem ez a helyzet: ahogy a csírázó hagymánál, a fokhagymánál sincs miért aggódni, a csírával együtt gond nélkül fogyasztható.

Az egyetlen hátránya, hogy a zöld hajtások megjelenésével a fokhagyma lassan veszít az ízéből, mert tápanyagai a növekvő hajtásokat táplálják. Ezért érdemes minél hamarabb felhasználni, ha észrevesszük a csírákat” – figyelmeztettek a szakértők.

Így tárold a fokhagymát

A helyes tárolás elengedhetetlen ahhoz, hogy a fokhagyma minél tovább megőrizze frissességét. A legideálisabb környezet neki egy hűvös, száraz és sötét hely, például a kamra vagy pince. A hűtőszekrénybe azonban két okból sem ajánlott tenni:

  • nedvességet szívhat magába, ez pedig penészedéshez vezethet;
  • erős illatát más élelmiszerek is átvehetik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +10 °C

Borult idő várható, ugyanakkor a déli, délkeleti részeken elvékonyodhat a felhőzet, de legfeljebb csak kevés helyen bukkanhat elő a nap. A csapadékzóna fokozatosan északkelet felé helyeződik, közben dél felől gyengül, szűnik is az eső. Estefelé már csak az északi tájakon eshet és ott is egyre kevesebb helyen, egyre gyengén intenzitással. A déli, délkeleti országrészben néhol megdörrenhet az ég. A döntően északias szelet több helyen élénk, a Nyugat-Dunántúlon erős, esetleg viharos lökések kísérhetik, a déli tájakon a délnyugati, nyugati szél élénkül meg. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 16 fok között valószínű, de délkeleten ennél jóval magasabb értéket is mérhetnek. Késő este 9, 16 fok között alakul a hőmérséklet. A térségünk fölé helyeződő ciklon miatt továbbra is mind a hideg-, mind pedig a melegfrontra érzékenyek szervezetét megterheli az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra