Egy új kutatás arra kereste a választ, hogy mennyire hatékony a negyven fokon történő mosás a kórokozók ellen. A kísérletet végző mikrobiológusok kimutatták, hogy a negyven fokon mosott ruhák csupán 14 százalékkal kevesebb kórokozót tartalmaznak, mint a mosatlan ruhák. A vizsgálatból ráadásul az is kiderült, hogy a negyven fokon kimosott ruhák negyede olyan baktériumokat tartalmaz, amelyek a széklettel állnak összefüggésben .
Veszélyes plüssállatok
A szakértők 100 gyermekruháról és ágyneműről vettek mintát. A ruhák felét negyven fokon kimosták, a másik felét pedig egyáltalán nem mosták ki, egyenesen a családi szennyestartókból került a laboratórium asztalára. Az eredmények azt mutatták, hogy a kimosott plüss állatok tartalmazzák a legtöbb székletből származó baktériumot, általánosságban pedig a kisgyermekek alsóneműin található a legtöbb baktérium.
Dr. Lisa Ackerley közegészségügyi szakértő szerint az eredmények egyáltalán nem meglepőek, mert az utóbbi években számtalan kutatás mutatta ki, hogy a modern mosási gyakorlat ideális táptalajt biztosít a kórokozók szaporodásához. "Az emberek azt hiszik, hogy ha egyszerűen beteszik a szennyest a mosógépbe, azzal elpusztítják az összes kórokozót, pedig egyáltalán nem így van. Csak azért, mert valami tisztának látszik, és jó illatú, még nem feltétlenül higiénikus" - állítja a szakértő. "Az alacsony hőfokon végzett mosás a ruháknak és a környezetnek ugyan jót tesz, az egészségünknek azonban nem feltétlenül."
Dr. Pixie McKenna családorvos a következőképpen vélekedik a kérdésről: "Az alacsony hőfokon végzett mosás valóságos baktériumlevest hoz létre a mosógépben, így a mikroorganizmusok könnyedén átkerülhetnek a fertőzött ruhákról a nem fertőzöttekre. A baktériumok és vírusok, például az influenza vírusok és az E. coli baktériumok, 60 Celsius fok alatt túlélik a mosást, ami növeli a fertőződés kockázatát. A téli hónapokban különösen fontos, hogy megelőzzük a leggyakoribb kórokozók terjedését."