Tegyük a kezünket a szívünkre: hányszor adtunk és kaptunk teljesen felesleges lomokat egymásnak hatalmas mennyiségű csomagolópapírba csomagolva, ami két perccel az ajándékbontás után a kukában végezte? Hányszor dobtuk ki karácsonyfánkat az utcára, ahelyett, hogy a megfelelő helyre szállítottuk volna? Pedig egyébként szelektíven gyűjtjük a hulladékot, és spórolunk, ahol csak lehet: miért pont karácsonykor szalad el velünk a ló, hogy utána tompa lelkifurdalással gondoljunk pazarlásunkra?! Ismerkedjünk meg a környezetbarát karácsony ABC-jével!
A, mint ajándékok
Természetesen, ha valaki egy konkrét tárgyat szeretne, azt vegyük meg neki, de egyébként ne gyarapítsuk a "porfogók" számát otthonában. Gondoltunk már arra, hogy egy színházjeggyel vagy egy operabérlettel ugyanakkora örömet szerezhetünk? De ez a helyzet bármilyen kulturális-vagy sporteseményre szóló jeggyel. Nagy sikert szerezhetünk az "ehető" ajándékokkal is. Süssünk egy adag finom kekszet, tegyük egy szép dobozba, amit utána akár ékszerdobozként is lehet használni, és máris két legyet ütöttünk egy csapásra. Akinek már nem élnek a nagyszülei, nagy örömet okozhat egy üveg igazi között más finomságokat is találhat. Ajándékozhatunk egészséget is egy masszázsutalvány vagy fürdőbelépő formájában: így könnyebb rávenni egy állandóan feszült barátunkat, hogy lazítson, hiszen ha magától nem is menne el, a kupont el fogja használni.
Cs, mint csomagolás
A karácsonyi hulladékhegyek nagy részét az eldobott csomagolóanyagok képezik. Ráadásul a nagy gonddal elkészített díszcsomagolást a legtöbbször meg sem nézi, akinek adjuk, hiszen ő arra kíváncsi, ami belül van. A meglepetés erejétől persze senkit nem kell megfosztani, de számtalan környezetvédő megoldás kínálkozik. Gyártanak már nagyon szép, újrafelhasznált papírból készült csomagolópapírt, de eszünkbe jutott már például, hogy a csomagolás is legyen az ajándék része? Ha egy sálba, vagy egy szép díszdobozba csomagolunk, a megajándékozott duplán örülhet. Készíthetünk újrafelhasználható bevásárlótáskát is: akár kötött, akár batikolt, akár saját kézzel varrt, később is lehet majd használni, és szerettünknek mindig mi fogunk eszébe jutni róla, valahányszor előveszi a boltban a nejlonzacskó helyett.
D, mint dekoráció
Ugye milyen meghitt karácsonykor a gyertyafény? Ezúttal azonban vegyünk méhészboltban , piacon vagy karácsonyi vásáron méhviaszból készült gyertyát: a paraffingyertyák ugyanis petróleumszármazékokból készülnek, így nem tesznek jót égés közben sem nekünk, sem környezetünknek.
Ne cseréljük le minden évben a díszeket, sőt ha az aprónépet otthon lefoglaljuk aranyozott diók vagy pattogatottkukorica-füzérek készítésével, karácsonyfánk egyedi lesz és vidám.
K, mint karácsonyfa
Nem is gondolnánk, de a műanyag karácsonyfák sok szempontból környezetszennyezőbbek kivágott élő társaiknál. Előszöris azért, mert műfáknak már a gyártása is igen sok káros anyagot szabadít fel, általában igen messziről szállítják őket hozzánk, ráadásul ha csak simán kidobjuk őket, nagyon lassan bomlanak le.
Ezzel szemben az élő fák, amíg felnőnek, hozzájárulnak az oxigéntermeléshez, és ha a megfelelő helyen adjuk le az elszáradt fát ünnepek után, a környezetet sem fogják feleslegesen terhelni. A megfelelő hely nem azt jelenti, hogy kidobjuk őket az utcára: a fenyőfagyűjtő helyeket , ahová elvihetjük ünnepek után a kiszolgált karácsonyfákat.
Jó megoldás lehet a cserepes fenyő, különösen akkor, ha kiültetjük utána a kertbe, de egyes kertészetek az ünnepek után visszaveszik a náluk vásárolt fákat, erről is érdemes ünnepek előtt tájékozódnunk.