Savanyítás és fermentálás: ez a különbség

A fagyasztás mellett a savanyítás és a fermentálás is remek tartósítási módszer. A két folyamat között azonban jelentős különbségek vannak.

„Ha szeretnénk, hogy a zöldségek és gyümölcsök jótékony hatásait akkor is élvezhessük, amikor már a szezonnak vége, a fagyasztás mellett a savanyítás vagy a fermentálás is jó megoldás a zamatok megőrzésére. Fontos azonban, hogy a két fogalom között lényeges különbség van” – mutatott rá közelmúltbeli Facebook-posztjában a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ).

savanyúság készítése
A fagyasztás mellett a savanyítás és a fermentálás is remek tartósítási módszer. Fotó: Getty Images

Só, cukor, ecet: ez a savanyítás

A savanyítás során jellemzően sót, cukrot és ecetet is adunk a zöldségekhez. Mindez azonban nemcsak a zöldség ízének intenzitását változtatja meg, de a savanyított élelmiszerek színét is. A savanyítás során továbbá gyakran éri hőhatás a zöldségeket és a gyümölcsöket, amely a vitamintartalom csökkenését eredményezi. Fontos tudni ezenkívül, hogy a savanyúságként árult termékek gyakran tartalmaznak bizonyos adalékanyagokat, például tartósítószert is.

Talán nem hangzik túl gusztusosan, de vannak olyanok, akik arra esküsznek, hogy a savanyúságok maradék levét nem szabad kidobni, hanem roboráló italként kell fogyasztani edzések után. Ennek előnye, hogy csökkenti az izomgörcsök kialakulásának esélyét, egyben felgyorsítja a regenerálódást.

Ebben más a fermentálás

A savanyítással szemben a fermentálás során a nyers zöldséget sóoldatba áztatjuk, majd szobahőmérsékleten hagyjuk erjedni. Amikor a tejsavbaktériumok elkezdenek dolgozni, a zöldség „megsavanyodik”. Ha az élelmiszer elérte a kívánt erjedési fokot, helyezzük tiszta üvegbe, majd tegyük hűtőbe. Így hetekig, vagy akár hónapokig is eltartható a savanyúság.

A fermentált zöldségek prebiotikus hatásairól és előnyös egészségügyi hatásairól egyre több tanulmányt olvashatunk, és gyakori, hogy az így elkészített zöldségek kevésbé puffasztanak, az érzékenyebb emésztőrendszerűek is jól tolerálják őket” – emeltek ki a dietetikusok.

Természetesen mindkét típusú savanyúság beleszámolható a napi zöldségfogyasztásunkba. Dobjuk fel velük szendvicsünket, salátánkat vagy főételünket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Kelet felől egyre jobban szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így a változó felhőzet mellett hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. Helyenként - főként a déli tájakon - zápor előfordulhat, délkeleten esetleg zivatar sem kizárt. Az északi, északkeleti szél északkeleten, a Tiszántúlon, illetve a Nyugat-Dunántúlon nagy területen megerősödik, az Alpokalja térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a naposabb keleti tájakon mérhetjük a magasabb, míg a nyugati, délnyugati felhősebb részeken az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Hétfőn a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg a leginkább az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Vas
Kezdjük újra