Sok nyugdíjas örülne ennek a változásnak

A magas infláció miatt a nyugdíjak soron kívüli emelését szorgalmazzák nyugdíjas szervezetek. Havi, vagy legalább negyedéves korrekció lenne szükséges a szakemberek szerint annak érdekében, hogy a juttatások megőrizhessék vásárlóértéküket.

Az ellátások mielőbbi, legalább 5 százalékos, visszamenőleges növelését sürgeti az elszabadult infláció miatt Katona Tamás, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának szakértője. A Népszavának úgy nyilatkozott: a kormány erre az évre 15 százalékos inflációval számolt, ehhez igazította a januári, kötelező nyugdíjemelést is. Ezzel szemben a valós infláció 18-20 százalék körül lesz, ezért is halaszthatatlan a mielőbbi korrekció.

Indokolt lenne a havi nyugdíjemelés

A szakember szerint ráadásul a nyugdíjasokat érintő infláció 1,5 százalékponttal magasabb a pénzromlás üteménél, mivel az idősek fogyasztói kosarában jóval nagyobb arányban szerepelnek a 40-45 százalékkal megdrágult élelmiszerek, és a 65-70 százalékkal többe kerülő alapvető élelmiszerek, mint bármilyen más termék.

nyugdíj, nyugdíjas
Egyre kevesebbet érnek a nyugdíjak. Fotó: Getty Images

A szakértő szerint egyre nagyobb arányban kénytelenek az idősek saját pénzből, magánellátásban kezeltetni a betegségeiket, miután „az állami egészségügy gyakorlatilag összeomlott”, és egy laborvizsgálatra is négy hónapos várólista van. Szerinte a méltó nyugdíjas évekhez legalább 200 ezer forintos ellátásra lenne szükség, ezzel szemben a nyugdíjasok fele csak 170 ezret, vagy annál is kevesebbet kap.

Farkas András nyugdíjszakértő nemrég kiadott elemzésében kifejtette: ilyen magas infláció mellett a jelenlegi nyugdíjemelési gyakoriság – a januári emelés, majd a novemberi korrekció, illetve esetleg egy nyári kiegészítés – egyszerűen alkalmatlan a nyugdíjak vásárlóértékének évközi karbantartására. Célszerű lenne áttérni a havi, de legalább a negyedéves, rendszeres nyugdíjemelés gyakorlatára. Jelenleg például átlagosan 1,7-1,8 százalékkal kellene emelni a nyugdíjakat minden hónapban, és ha az inflációs várakozás 20 százalék fölé futna, akkor az emelés mértékét is ennek megfelelően kellene meghatározni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra