Javulhat a magyarországi lakásállomány minősége az idén elindított államilag támogatott lakásfelújítási programnak köszönhetően, a korszerűsítések miatt azonban érdemes a lakásbiztosítási szerződéseket elővenni - közölte a K&H Biztosító. A lakásbiztosításoknál ugyanis előfordulhat, hogy az évekkel ezelőtt megkötött szerződés nem nyújt teljes körű fedezetet az esetleges károkra, esetleg alulbiztosítottá válhat a lakás, ha nagyobb értékű felújításon esik át, vagy olyan ingóságokat helyezünk el benne, melyek értékére a jelenlegi biztosítás nem, vagy csak részben nyújt fedezetet.
Átlagos vagy annál rosszabb állapotú
Bár sokféle lakáspiaci statisztika létezik, arról, hogy a magyarországi lakásokat hogyan és milyen mértékben újították fel a tulajdonosok, már jóval kevesebb információ érhető el - mutat rá a közlemény. Ezzel együtt azért akad iránytű ezen a téren: mégpedig a Központi Statisztikai Hivatal egyik, 2015-ben született beszédes felmérése, amely szerint 10-ből 4 lakástulajdonos volt csak elégedett a lakása minőségével. A többség, 10-ből 6-an szükségesnek tartottak valamilyen korszerűsítést. Persze azóta több év eltelt, mindenesetre az biztos, hogy sok lakásra ráfér a felújítás. Erre utal például az is, hogy a Lechner Tudásközpont adatai alapján a 2020-ban a lakáseladások kötelező tartozékaként elkészített közel 150 ezer energetikai tanúsítvány 46,2 százaléka szerint az adott ingatlan átlagos vagy annál rosszabb állapotú volt energiafogyasztás szempontjából. Vagyis a lakásfelújítási programnak van helye a piacon, a lakások jelentős részére ráfér a korszerűsítés.
Ezért kell nagyon figyelni
"Az idén elindult állami lakásfelújítási támogatás ráadásul egy-egy lakásra vetítve jelentős, akár napelemes energetikai korszerűsítést vagy melléképület, garázs kialakítását is magában foglaló többmilliós felújítást tesz lehetővé. Ez természetesen az ingatlan értékét is növelheti, ezért érdemes a meglévő lakásbiztosítást is a megfelelő értékre igazítani, így gondoskodhatunk arról, hogy a felújított lakásunk vagy házunk értékére szóljon a biztosítás" - mondta Tószegi Tamás, a biztosító nem-életbiztosítási termékmenedzsmentjének vezetője.
Ingatlanoknál alulbiztosítottságról beszélünk akkor, ha például a felújítás után a ház vagy lakás újraépítési értéke nagyobb lesz, mint a lakásbiztosításban szereplő biztosítási összeg. Ilyenkor előfordulhat, hogy kellemetlen meglepetés ér bennünket, mert kár esetén nem tud annyit fizetni a biztosító, mint amennyit téríthetne akkor, ha aktualizáltuk a biztosításunkat.