Alapok
A részvény nem más, mint tulajdonosi jogot megtestesítő értékpapír, így egy vállalat részvényének megvásárlásával a részvényt kibocsátó vállalat (részvénytársaság) résztulajdonosává válunk. Természetesen ez a jog a birtokolt részvényhányad mértékéig szól, azaz pl. az adott részvénytársaság részvényeinek 5 százalékának megvásárlásával az adott cég 5 százaléka tekinthető a tulajdonunknak, és eszerint érvényesíthetjük jogainkat. A részvények - a tulajdonosi érdekeltség következtében - különböző jogokat biztosítanak számunkra, melyek közül a legfontosabbak a szavazati jog (döntéshozatal), és az osztalékhoz való jog.
Ha megtakarításaink bizonyos részét részvényekbe fektetjük, ez természetesen nem jelenti azt, hogy örökre az adott részvény tulajdonosává válunk, és nem tudjuk befektetésünket ismételten pénzzé tenni. A részvények - hasonlóan a többi értékpapírtípushoz - egyik legfontosabb jellemzője ugyanis a forgalomképesség, ami lehetővé teszi, hogy ha megvásároltunk egy részvényt, döntésünk alapján egy másik befektetőnek szabadon el is adhatjuk azt a kapcsolódó jogokkal együtt.
A részvénykereskedés fő szereplői a kibocsátók, a közvetítők és a befektetők. A részvénykibocsátók a nyilvánosan működő részvénytáraságok; a befektetők a magán- vagy intézményi befektetők, ez utóbbiak például a befektetési alapok, biztosító társaságok, nyugdíjpénztárak. A közvetítők (befektetési vállalkozás vagy ilyen tevékenységre engedéllyel rendelkező bank) a kibocsátó és a befektető közötti adásvétel lebonyolításában működnek közre, mivel a befektető közvetlenül nem vásárolhat tőzsdei részvényeket.
A papír már a múlté
A részvényeket ma már nem nyomtatják ki, hanem ún. dematerializált formában, vagyis nem papíralapon jelennek meg. Ez azt jelenti, hogy a részvény már csak egy számítógépes jelsorozat, adásvétele során is elektronikus módon rögzítik a tulajdonosváltást, és a részvény tulajdonjogát is ez a nyilvántartás bizonyítja.
Hasznos tanácsok részvényvásárláshoz
- Ha még nem rendelkezik megfelelő ismeretekkel és kellő tapasztalatokkal az egyedi részvénybefektetések terén, de megtakarításainak egy részét szeretné a tőzsdén keresztül befektetni, első lépésként érdemes a részvényekbe fektető befektetési alapok közül választani.
- Mielőtt kiválasztja, hogy melyik befektetési vállalkozást (brókercéget) vagy bankot kívánja megbízni, döntse el azt, hogy mely szempontok a legfontosabbak az Ön számára, például: milyen rendszerességgel tervez kereskedni, van-e szüksége folyamatos tanácsadásra vagy önállóan meg tudja hozni a megfelelő döntést, mekkora összeget akar befektetni.
- Mivel a tőzsdén nem csak nyerni, hanem veszíteni is lehet az adott részvény árfolyamának felfelé vagy lefelé történő elmozdulása miatt, fontos felmérni mekkora kockázatot hajlandó vállalni.
- Javasolt a több lábon állás, többféle részvény vásárlása (diverzifikáció).
- A szolgáltató (brókercég, vagy bank) kiválasztásánál fontos szempont lehet az adott intézmény mérete, tőkeereje, ami mutatja annak stabilitását. Fontos emellett a piaci aktivitása, forgalma, ami mutatja ügyfélkörének nagyságát. Ebben nagy segítséget jelent a Budapesti Értéktőzsde honlapja (www.bet.hu), ahol ezek a statisztikák naprakészen elérhetőek.
- A közvetítő kiválasztásnál fontos szempont a megbízási díjak mértéke. A megbízási díj lehet fix összegű vagy a részvény árfolyamértékének százalékában meghatározott díj. Figyeljen arra, hogy a megbízási díj ne legyen olyan mértékű, hogy elvigye a befektetéssel elért nyereséget, mivel a díjat vásárláskor és a részvény eladásakor is meg kell fizetni. Különbség lehet azonnali piaci áras, illetve limitáras megbízási díjak között is, ez utóbbi általában drágább, hiszen folyamatos piacfigyelést igényel.
- Fontos szempont, hogy az adott cégnél mekkora a befektetés minimális összege. Vannak úgynevezett diszkont brókercégek, amelyek olcsó megbízási díjjal dolgoznak, viszonylag szűk befektetési palettát kínálva. Ezek általában nem írnak elő ilyen minimum küszöböt.
Készült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával.
További információk a témában: www.facebook.com/mindennapipenzugyeink