Nagy vitát váltott ki Nagy-Britanniában annak a 60 éves nőnek a története, aki úgy szeretett volna emléket állítani elhunyt leányának, hogy kihordja annak gyermekét. A lány ugyanis halála előtt lefagyasztatott saját petéiből, és az anyuka azt felhasználva szeretett volna teherbe esni.
Azzal mindenki tisztában van, hogy a nők egy bizonyos kor felett - nem véletlenül - képtelenek teherbe esni, de kérdés, vajon egy ilyen, 50 feletti nő kihordhat-e mesterséges megtermékenyítés után egy gyermeket. Volt már rá példa, még 2011-ben Amerikában történt meg, hogy egy 61 éves nő saját unokájának adott életet.
Elméletileg, ha a nő egészségi állapota megengedi, képes lehet 50 felett is kihordani probléma nélkül egy gyereket. Azonban tény, hogy a késői terhesség komoly terhet ró a kismama testére.
Az idősebb nők esetében jelentősen megnő a teresség alatt kialakuló cukorbetegség esélye és ki vannak téve a magas vérnyomás kockázatának is. Egy bizonyos kor fölött szinte biztosra vehető, hogy a szülés korábban indul be, és nagy a valószínűsége, hogy császármetszést kell majd az anyán végrehajtani.
Ha a leendő anya szervezete egyébként egészséges, akkor a kockázatok ismeretében megalapozott döntést hozhat, hogy belevág-e 50 fölött a terhességbe
Az is fontos kérdés, mennyire bírják a már elöregedett erek és a szív a nagyobb igénybevételt, hiszen a terhesség alatt a test vérmennyisége megduplázódik, amit keringetni még egy egészséges szív számára sem egyszerű.
Az viszont tény, hogy a kor előrehaladtával a nő méhe igazából nem nagyon változik, elméletileg egész életében képes otthont adni az embriónak és szavatolni annak normális fejlődését.
Összességében tehát elmondható, hogy bár kockázatos, az idősebb korban történő mesterséges megtermékenyítés , de a sikeres szülés egyáltalán nem elképzelhetetlen. Ha a leendő anya szervezete egyébként egészséges, akkor a kockázatok ismeretében megalapozott döntést hozhat, hogy belevág-e a terhességbe.
Forrás: livescience.com