A tőzsdei kereskedés a magánbefektetők számára elérhető legkorszerűbb formája az internetes kereskedés, ami gyors és az egyéb lehetőségekhez képest messze a legolcsóbb. Egyszerűbb formájában - melyet számos bank nyújt az internetes bankolás keretében - tőzsdei megbízást lehet adni tetszőlegesen kiválasztott értékpapírra. "Fejlettebb" formájában egy helyen elérhetőek a tőzsdei kereskedési adatok, esetleg elemzések és tőzsdei hírek is. Ilyenkor a befektető gyakorlatilag úgy érezheti, hogy közvetlenül a tőzsdén kereskedik, hiszen ugyanazokat az információkat látja, amiket a brókerek. És mi kell mindehhez?
Kezdő lépés
A szolgáltatás igénybevételéhez szükséges egy, a befektetési szolgáltatónál vagy befektetési szolgáltatási tevékenység végzésére is jogosult banknál nyitott értékpapírszámla, valamint a kapcsolódó pénzforgalom lebonyolításához egy ügyfélszámla vagy bankszámla.
Az interneten adható megbízások teljesítéséhez szükséges továbbá, hogy a befektetési szolgáltatások igénybevételére megkötött megállapodásban benne legyen, hogy a megbízások interneten is megadhatók. Ez lehet internetbanki szolgáltatási szerződés, vagy a brókercéggel kötött bizományosi szerződés kiegészítése is. A konkrét ügyletre csak felhasználónévvel és érvényes jelszóval, illetve egyéb alkalmazandó biztonsági azonosítást követően adható megbízás az interneten keresztül. Az internetes kereskedési rendszer használatához szükséges, ügyféloldali technikai feltételeket (megfelelő sávszélességű internetkapcsolat, hardver, jogosulatlan behatolás elleni védelem, tűzfal, böngésző program stb.) az ügyfélnek kell biztosítania.
Mit lehet a neten intézni?
Az internetes brókerrendszereknél leadott megbízások rövid időn belül bekerülnek a tőzsde kereskedési rendszerébe, a bekerülés előtt azonban a brókercég még fedezet-ellenőrzést végez. Ma már lehetőség van lakossági valós idejű - "real-time" - megbízás adására is. Az internetbróker és internetbank használatánál célszerű meghatározott (például néhány hetes) rendszerességgel külön e-mailben vagy papír alapon is egyenlegközlést, illetve a tranzakciók listázását kérni.
Amennyiben az ügyfél a visszaigazolásban szereplő üzletkötés feltételeit vitatja, azzal szemben kifogással élhet a visszaigazolás kézhezvételétől számított - az üzletszabályzatban meghatározott számú - munkanapon belül.
A befektetési szolgáltatók általában az ügyféllel kötött szerződésben a kommunikációs zavarból (rendszerhiba, késedelem, internetkapcsolat megszakadása) eredő károkkal kapcsolatos felelősségvállalását kizárják.
Készült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával.
További információk a témában:
Készült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával.
További információk a témában: