Minden ötödik európai munkavállalónak a járványt követően is lehetősége lesz legalább részben a munkahelyen kívüli munkavégzésre, így a távmunka újraszabályozása egyre inkább napirendre kerül az Európai Unióban - írja a Magyar Nemzet . A lap szerint az új nemzeti szabályok megalkotása elkerülhetetlen, mivel a legtöbb tagországban a járvány előtt alkalmazott előírások vagy elavultak, vagy hiányosak.
Meg kell teremteni az otthoni munka feltételeit
A távmunka szabályozásának egyik fő hiányossága az Eurofound összefoglalója szerint az úgynevezett lecsatlakozás joga, vagyis hogy a távoli munkavégzéskor ne mosódjon össze a munka és a magánélet, a rugalmasság ne jelentse a korlátok nélküli munkavégzést. Meg kell határozni például, hogy a beosztott mikor teheti meg, hogy nem reagál a levelekre vagy a céges ügyekben történő telefonos megkeresésekre.
A munkaadónak kötelessége azoknak a feltételeknek a kialakítása, amelyek garantálják a munkavállalók egészségének a védelmét. Az otthoni munkavégzéskor a magánélet tiszteletben tartását is figyelembe kell vennie a munkáltatónak, így nem kötelezheti például a lakás átrendezésére a dolgozót. Kérdés azonban, hogy mindezt hogyan tudja biztosítani, vagy akár ellenőrizni a munkáltató a munkavállaló jogainak megsértése nélkül.
Emellett a munkavégzéshez szükséges eszközöket is a munkavállaló rendelkezésére kell bocsátani, melynek pontos részletei továbbra sincsenek tisztázva. Gyakorlat például saját eszközök használata esetén hozzájárulás az alkalmazott költségeihez, tartós otthoni munkavégzésnél elterjedt a hazaihoz hasonló, kedvezményes rezsi-hozzájárulás lehetősége is.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a lapnak úgy nyilatkozott: Magyarországon is meghonosodott a távmunka, a járvány előtt hagyományos munkaszervezési gyakorlatok pedig idejétmúlttá váltak. Emiatt idehaza is elkerülhetetlen a jelenlegi szabályok felülvizsgálata, ám ezt a következő időszakban kialakuló munkahelyi gyakorlatokat figyelembe véve kell megtenni, amelyre csak később lesz lehetőség.