A veganizmus egy állatjogi mozgalom, életforma, amely nem csak étkezési változtatásokkal jár: a többi között kihat az öltözködésre, a mindennapi szépségápolásra, vagy éppen arra, hogy mivel töltjük el a szabadidőnket. Ha tehát valaki a vegán életmód mellett teszi le a voksát, a kezdeti időkben rendkívül komplex változtatásokat kell eszközölnie életében. Ám a veganizmus - ahogy korábbi életvitelünk is - főleg megszokás kérdése, így egy idő után értelemszerűen a kegyetlenségmentes életforma is rutinná válik majd.
Nincs szó lemondásról
A vegán konyhával egy egészen új, rendkívül változatos gasztronómiai világ nyílhat ki előttünk. Míg mindenevőként a húsos ételeken volt a hangsúly, a váltás után olyan, addig nem ismert alapanyagok kerülhetnek be a konyhánkba, amelyeket a korábbinál sokkal kreatívabb módon fogunk majd elkészíteni. De mindenki megnyugodhat, a mindenevőként szeretett, jól ismert finomságokról sem kell lemondani, hiszen gyakorlatilag mindent lehet vegánosítani: létezik vegán sajt, tejpótló ital, vegán csokik és sütemények, sőt ízre kísértetiesen hasonló húspótló készítmények is, például gabonakolbász vagy tofusonka.
Ruházkodásnál minimális odafigyeléssel könnyedén kikerülhetjük az állati összetevőket, és szerencsére ma már egyre több kozmetikai márka figyel arra, hogy vegán és cruelty-free (kegyetlenségmentes) termékeket gyártson. Alternatívát tehát gyakorlatilag mindenre lehet találni - a következőkben azt gyűjtöttük össze, hogy pontosan mire is kell odafigyelni a vegán életmódra váltáskor.
Vegán étrend
Még mindig erősen él a tévhit az emberekben, hogy a vegetarianizmus vagy a veganizmus mindenképpen vitamin- és fehérjehiánnyal jár együtt - pedig ezt mára számos tudományos kutatás megcáfolta. Az Egyesült Államok Táplálkozástudományi és Dietetikai Akadémiájának 2016-os állásfoglalása szerint a növényi étkezés sok betegség megelőzésben és kezelésében is előnyökkel jár, és a helyesen összeállított vegán étrend minden életkorban ajánlható, még várandósság ideje alatt vagy csecsemőkorban is. A hangsúly a változatos és helyesen összeállított étrenden van.
A vegánokkal kapcsolatban a legtöbbször a B12-vitamin, a vas és a kalcium pótlására hívják fel a figyelmet, és a szakemberek gyakran tanácsolják, hogy a hiánybetegségek elkerülése végett érdemes ezeket étrendkiegészítőként pluszban bevinni szervezetükbe. Aki tehát biztosra szeretne menni, kapszulák formájában is hozzájuthat a szükséges tápanyagokhoz, ám ha étrendünket valóban helyesen és változatosan állítjuk össze, akkor nem lesz szükségünk pótlásra. (Azt azonban fontos lenne kiemelni, hogy nemcsak a vegánoknak lenne szükségük pluszvitaminokra, hiszen például Magyarországon a lakosság nagy része - beleértve a húsevőket is - D-vitaminhiányban szenved.)
Vegán öltözködés
Az öltözködésben is arra kell figyelni, hogy kerüljük az állati származékok felhasználásával készült ruhákat. De míg nyilvánvaló, hogy a kegyetlenségmentes öltözködésbe a bőr vagy a szőrme viselése nem fér bele, addig sok olyan összetevő is megbújhat a ruhák címkéjén, amelyről nem is gondolnánk, hogy állati eredetű. Leggyakrabban előforduló állati komponensek: a bőr, a szőrme, a selyem, a kasmír, a toll, a gyapjú, de olyan is előfordulhat, hogy valamilyen ruhanemű elkészítéséhez csontokat, esetleg kagylóhéjat használnak.
Magyarországon is egyre több tervező gondolkozik kegyetlenségmentes alternatívákban, de tőlünk nyugatabbra még nagyobb a választék: interneten keresztül probléma nélkül rendelhetünk magunknak akár ananászbőrből készült bakancsokat is.
Vegán szépségápolás
Nem is gondolnánk, de kedvenc parfümünk, esetleg tusfürdőnk hemzseghet az állati eredetű összetevőktől. Éppen ezért a vegánná válás után a legtöbben felülvizsgálják korábban használt kozmetikumaikat, és vásárlás közben ezentúl két új szempont is befolyásolni fogja döntésüket:
- a termék ne tartalmazzon állati összetevőket
- ne teszteljék állatokon
Gyakori tévhit egyébként, hogy a bio-, illetve natúrkozmetikum nem tartalmaz állati összetevőket - ez azonban nem feltétlenül van így, érdemes hát mindig megvizsgálni az összetevők listáját.
A vegánoknak szépségápolás tekintetében sem kell lemondaniuk semmiről: rengetek vegán és cruelty-free terméket lehet ma már kapni a samponoktól kezdve a tusfürdőkön át egészen az arckrémekig. Ráadásul pedig léteznek már kifejezetten vegán termékekkel dolgozó fodrász- és kozmetikai szalonok is, amelyek fellelése csak egy kis utánaolvasást igényel.