Meg szabad inni az állott vizet?

Mi történik, ha néhány napos, esetleg 1-2 hétig elöl hagyott vizet iszunk meg? Vajon betegek leszünk tőle? És mi a helyzet a palackozott ásványvizekkel? Előfordulhat, hogy megromlanak?

Egy-egy elől hagyott pohár víz elfelejtődhet, és sokszor csak akkor iszunk meg, amikor éppen eszünkbe jut - talán néhány nap is eltelik attól a pillanatból, hogy kieresztettük a csapból vagy kiöntöttük az üvegből. Természetesen az íze már nem olyan friss - ez a változás annak köszönhető, hogy a levegőben lévő széndioxid reakcióba lép a vízzel, és enyhén megváltoztatja annak lúgosságát.

viz_vilagnapja_n
Valóban veszélyes az állot víz?

A víz "ízén" persze nem lehet érezni, hogy rossz, romlott lenne, de tulajdonképpen mekkora az esély arra, hogy ezzel veszélyeztetjük az egészségünket? Ez attól függ, hogy korábban beleittunk-e a vízbe.

Jobb a csapvíz? Brit kutatók szerint a palackozott vizet nem vetik alá olyan szigorú vizsgálatoknak, mint a csapvizet, ezért nagyobb valószínűséggel lehet szennyezett, és okozhat fertőzéseket. Mit igyunk? Az ajkunkról és a szánkról ugyanis mikroorganizmusok kerülhetnek a vízbe, melyek a fény és a lakás vagy az iroda kellemes, kiegyensúlyozott hőmérsékletének hatására szaporodásnak indulhatnak. Ezeket pedig könnyen vissza is juttathatjuk a szervezetünkbe.

Mindig mossuk el a poharat

Még rosszabbul járunk, ha anélkül használjuk újra és újra a poharunkat, hogy elmosogatnánk azt , esetleg mással is megosztjuk ezt a poharat. Így ugyanis könnyen "utaztathatjuk" a baktériumokat. Azonban a piszkos poharaktól kevésbé kell tartani - kivétel ez alól az az eset, amikor a pohár peremét szennyezett kézzel fogják meg: a kézmosás az egyik leghatékonyabb módj a a fertőző betegségek elleni küzdelemnek, és annak elmulasztása nagyon könnyen oda vezethet, hogy a kezünkön lévő mikrobák a megérintett felületre tapadnak. Ha ez a pohár pereme, iváskor a kórokozók nagyon könnyen bekerülhetnek a szervezetünkbe, és akár betegségeket is okozhatnak.

Veszélyes a műanyagpalack?

Ha nem a néhány napig elöl hagyott pohárból szeretnénk inni, hanem a kocsinkban felejtett műanyag palackból, azzal mindenképpen ártunk az egészségünknek. A műanyag palackok legtöbbjében ugyanis található egy olyan vegyület, a biszfenol-A (BPA), mely átszivároghat a vízbe, ha a palackot hőnek vagy a napfény hatásainak tesszük ki.

A BPA-ról bebizonyosodott, hogy felboríthatja a hormonrendszer működését és olyan betegségek kialakulásában is szerepet játszhat, melyek a szív- és érrendszert érintik.A műanyag üvegeket ezért sem tanácsos elmosni és újra felhasználni. Ahosszabb ideig tartó tárolás szempontjából a víznek , mint bármi másnak, igenis van szavatossága. A csapvizet (tiszta edényben) nagyjából hat hónapig lehet tárolni anélkül, hogy elkezdenének benne burjánzani a különböző kórokozók és algák. A palackozott víznél ez az idő körülbelül 12 hónap.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.