Vannak, akik sosem ülnének az utcán viselt ruhájukban az ágyukra, mondván, ez veszélyes. Ha belegondolunk abba, hogy mennyi helyen járunk, mennyi emberrel érintkezünk, milyen felületekre ülünk le ebben a bizonyos utcai ruhában, akkor ez logikusnak is tűnik. A szakértők szerint viszont nem érdemes túlzásba vinni az aggodalmat sem.
Vajon mekkora a kockázat?
Nagyon nehéz meghatározni, hogy milyen és mekkora kockázatot jelentenek a ruházatunkon a lakásba bevitt vírusok, baktériumok és gombák - véli Dr. Andy Nish, az Amerikai Allergia, Asztma és Immonológia Akadémia szakértője. Korábban ugyanis nem létezett olyan tanulmány, amely kifejezetten ezt a problémakört vizsgálta volna. A szakértő szerint a tapasztalat azt mutatja, hogy meglehetősen alacsony azoknak a száma, akik emiatt kapnak el valamilyen betegséget. Ám a jelenlegi koronavírus-járvány közepén nem lehetünk elég óvatosak!
A minket körülvevő kórokozók
Azzal mindenki tisztában van, hogy a kórokozók körülvesznek minket, és bizonyos baktériumok tulajdonképpen elengedhetetlenek az életünkhöz. Emellett egy egészséges ember immunrendszere a káros mikroorganizmusok jó részét kiszűri és ártalmatlanná teszi.
A tömegközlekedés során, az autónkban, a munkahelyen, az iskolában vagy az étteremben - tehát gyakorlailag bárhol - kórokozók kerülhetnek a ruhánkra. De a szervezetünk védekezőrendszere többek között arra is való, hogy ezektől megvédjen. A szakember szerint a fertőzések 80 százaléka direkt kontaktus (tüsszentés, köhögés), illetve indirekt kontaktus (például megnyomunk egy gombot a liftben, ami előttünk egy fertőzött ember is megnyomott) során alakul ki.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a fertőzések megelőzésére még mindig a régi, jól bevált módszer a leghatékonyabb: a gyakori és minél alaposabb kézmosás. A távolságtartás jegyében pedig most egyébként is igyekezzünk minél kevesebbet kimozdulni otthonról, ám ha ez elkerülhetetlen, hazaérkezés után minél előbb öltözzünk át.
Forrás: today.com