A holland TTF gáztőzsdén, ahol az Európában meghatározónak tekintett ár kialakul, 100 euróig esett a januári szállítású földgáz ára, miközben a későbbi, február és június közti határidős árak is csak 1-2 euróval voltak magasabbak. Erre június óta nem volt példa – számolt be a friss tőzsdei hírekről a napi.hu.
Úgy tűnik, hogy a nyáron magasba szökő ár megtette hatását, ugyanis a fogyasztás erősen visszaesett, a kontinensen belüli kitermelés növekszik, ráadásul más kontinensek nagy kitermelői számára is vonzó lett az európai magas ár. Egyre nagyobb tételben szállítanak tehát cseppfolyós (LNG) gázt a kontinensre, és gyorsan fejlesztik az ennek fogadásához szükséges infrastruktúrát is.
A gázár a csúcsot 350 euró körül augusztus végén érte el, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy az Északi Áramlat vezetéken végleg megszűnik a szállítás. Az európai országok feladata az volt, hogy gyorsan megteremtsék az LNG gáz fogadására és visszatöltésére alkalmas infrastruktúrát, és máris megnövekedett a szállítások volumene.
Mindez néhány hónap alatt a kínálat erős növekedéséhez vezetett, de az európai kitermelők is növelték a felszínre hozatalt, amennyire lehetséges. Az ár a csúcsot követően gyorsan visszaesett 200 euróig, azonban szeptember végéig ott maradt, és ez igen fájdalmas volt az európai fogyasztóknak.
<span>Mérséklődő kereslet</span>
A rendkívül magas ár kikényszerítette a fogyasztás visszafogását, az áramtermelésben pedig a gáz részarányának csökkentését. A gázfelhasználás így erősen csökkent: a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az idén augusztus és jövő március közötti fogyasztás várhatóan 15 százalékkal lesz kisebb, mint az előző öt év átlaga, egyes országokban, köztük hazánkban is, ennél nagyobb csökkenés is előfordul. Jó esetben a növekvő LNG-kínálat mellett hasonló folyamatokat láthatunk majd, ami az ár fokozatos normalizálódásához vezethet.