Manapság az orvostudomány egyik legizgalmasabb területe a bélflóra és az elhízás kapcsolatának vizsgálata. Az elmúlt években jöttek rá a kutatók arra, hogy az elhízott emberek általában kevésbé változatos bélbaktériumokkal rendelkeznek, mint a normál testsúlyúak. Sőt, azok az elhízottak, akiknek nem olyan sokszínűek a bélbaktériumaik, többnyire nagyobb súlyt cipelnek a változatosabb összetételű bélflórát magukénak tudható társaiknál. A kutatások közül kiemelkedik a Lactobacillus gasseri nevű probiotikum, amely az elsődleges vizsgálatok szerint kifejezetten elősegíti a pluszkilók leadását. Szakértők szerint azonban nem árt vigyázni vele, amennyiben kizárólag ennek a segítségével szeretnénk lefogyni. Az alábbiakban a Men's Health orvosilag lektorált cikke alapján foglaljuk össze, hogy mit is kell tudni erről a baktériumról, illetve általában a probiotikumos étrend-kiegészítőkről, amennyiben a fogyás a célunk.
Nincs meg az okozati kapcsolat
Abby Langer gasztroenterológus szerint a témával kapcsolatban az a legnagyobb probléma, hogy a kutatók egyelőre nem tudják, a testsúly változása okoz-e különbséget a bélbaktériumokban, vagy maga a baktérium befolyásolja a testsúlyt. "Még mindig nincs elég bizonyítékunk arra, hogy a probiotikumok szedése miként vezet el a fogyáshoz. Részben azért, mert nem tudjuk megmondani, hogy a jó bélbaktériumokkal rendelkező embereknél ez organikusan van-e meg, vagy ez a táplálkozásuk eredménye" - mondta a lapnak a kutató. További kutatást igényel az is, hogy miként hatnak a fogyásra a természetes módon bevitt probiotikumok, illetve az étrend-kiegészítőként szedett termékek.
Noha a Lactobacillus gasseri esetében állatkísérletek bizonyították az elhízás elleni hatást, ezt embereken széles körben, kontrollcsoportos kutatással eddig még nem tesztelték, legalábbis a kutató szerint. Egereknél a hasi elhízás ellen hatásos volt, és ha megvonták tőlük a baktériumot, visszahíztak. A hatásmechanizmust azonban nem ismerik. Vélhetően arról van szó, hogy a Lactobacillusok zsírsavakat termelnek a szervezetben, amelyek növelik a bélben található GLP 1 hormon szintjét. Minél több GLP 1 van bennünk, annál kevésbé érezzük éhesnek magunkat, ami fogyáshoz vezet - mondta a kutató.
Biztonságosak, de nem garantálják a fogyást
Természetesen a fentiek nem azt jelentik, hogy egészséges emberként egyáltalán ne fogyasszunk probiotikumos termékeket vagy ételeket. Gasztroenterológusok szerint a probiotikumok minden formában biztonságosnak tekinthetők, szedésük minimális kockázattal jár. Bizonyos esetekben azonban mellékhatásokat válthat ki, mint például a gázképződés és a puffadás. Legtöbbször azonban a tünetek enyhék, és amint a szervezet alkalmazkodik a kiegészítők szedéséhez, megszűnnek. Ugyanakkor néhány esetben kifejezetten ellenjavallt a szedésük. A károsodott immunrendszerű betegeknek, például az előrehaladott HIV-fertőzésben szenvedőknek, a szervátültetetteknek, illetve azoknak, akik immunszupresszív gyógyszereket szednek a rák és más betegségek ellen, kerülniük kell az alkalmazását.
Amennyiben fogyni szeretnénk, szakértők szerint jobban tesszük, ha a rostokban gazdag, tápanyagdús étrendre váltunk, és rendszeresen mozogni kezdünk. Ugyan szedhetünk probiotikumos étrend-kiegészítőket is, mivel ezek nem ártanak (kivéve a fenti eseteket), de önmagában (csak ezek szedése) biztosan nem garantálja a fogyást. Még azok a termékek sem, amelyek Lactobacillus gasserit tartalmaznak.