Működjünk együtt a baktériumokkal!

A jobb egészség és erősebb immunrendszer érdekében nem pusztán harcolnunk kellene ellenük, hanem kezelnünk kellene a testünkben lévő mikroorganizmusokat.

A kutatók eddig főként kórokozókként tekintettek az emberi szervezetben előforduló mikrobákra, amelyek ellen harcolni kell, ám egy új megközelítés hatékonyabb lehetne - mondja Eric Harvill mikrobiológus. Az emberi test és a mikrobák bonyolult kölcsönhatására vonatkozó legújabb bizonyítékok azonban arra utalnak, hogy másképp kellene értelmeznünk a kapcsolatot. "Lassanként kezdjük megérteni, hogy az immunrendszer sokkal több jótékony baktériummal áll kölcsönhatásban, mint kórokozóval" - magyarázta Harvill. "Újra kell gondolnunk az immunrendszerről alkotott képünket."

Ennek az újfajta, rugalmasabb megközelítésnek az a lényege, hogy egyensúlyt kell találni a kórokozók elleni küzdelem és a jótékony mikrobák segítségének igénybe vétele között. Az már köztudott, hogy bizonyos baktériumok segítik az emésztést, de a mikrobák a test más funkcióit is segíthetik, többek között erősíthetik az immunrendszert , és reagálhatnak a sérülésekre. Bizonyos esetekben a kórokozók elleni harc negatívan befolyásolhatja a mikrobák az immunrendszerre gyakorolt jótékony hatását. Az antibiotikumot szedő betegekre például az élesztőgombás és az MRSA fertőzés nagyobb kockázata leselkedik.

Harvill elmondta, hogy az emberi testben tízszer annyi bakteriális sejt található, mint emberi sejt. Ehhez az összetettséghez még a humán immunrendszer adaptív természete is hozzáadódik. Az immunrendszer antitesteket termel bizonyos kórokozók ellen, amiket újra fel tud használni, amikor később ugyanaz a baktérium fenyegeti.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az szaklap legújabb számában megjelent tanulmányában a szakértő azt állítja, hogy egyes kutatók még mindig nem fogadják el ezt az immunrendszerrel kapcsolatos szélesebb körű megközelítést. Érdekes módon a növényekre szakosodott biológusok közül sokkal többen fogadják el az elképzelést, miután felismerték, hogy a vírusok például segíthetnek a növényeknek ellenállni az aszállyal és a hőséggel szemben. Harvill azt reméli, hogy az egyre jobban halmozódó bizonyítékoknak köszönhetően a megközelítésmód egyre inkább elterjed majd az immunológus és biológus társadalom fősodrában is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.