Szájtapasz, kivi, fehér zaj – vajon tényleg működnek a TikTok alvásjavító tippjei?

Elárasztották a népszerű videómegosztót a jobbnál jobbnak kikiáltott módszerek a jó alváshoz. Szakértők azonban figyelmeztetnek: ezek egy része nem hogy nem használ, de még árthat is.

Mivel a nyugtalan éjszakák, a nehezített alvás sok embert érintenek, elárasztották a TikTokot az erre bevethető „megoldások”. A szájtapasztástól és az orrlyuk tágítóktól kezdve a magnéziummal ízesített „álmos lány” koktélokon át a kivi altató hatásáig sok érdekes tanáccsal látják el a videómegosztó látogatóit. A National Geographic által megkérdezett szakértők elmondták, ezek vajon mennyire hatékonyak.

A sleepmaxxing azért olyan népszerű most a Toktokon, mert az emberek kezdik felismerni az alvás fontosságát az általános jólétükkel kapcsolatban, de az alváskövető okosórák is ezt erősítik

– mondja Clete A. Kushida, a Stanford Health Care neurológusa és alvásszakértője.

Bár egyes alvásjavító trükköknek lehetnek érdemeik, a szakértők óvatosságra intenek, mielőtt olyan szélsőségesebb beavatkozásokat próbálnánk ki, mint a szájtapasztás vagy a nem szabályozott étrend-kiegészítők.

alvási nehézség, éjjel, éjszaka, nem alszik, nem tud elaludni, felébred, megébred
Az is lehet, hogy túl meleg van a hálószobában. Fotó: Getty Images

Van, amelyik még működhet is

Kiderült, hogy míg néhány videós hacknek valóban tudományos gyökerei vannak – a kék fényt blokkoló szemüvegek például segítenek szabályozni a cirkadián ritmust, a lefekvés előtti kivievésről pedig kimutatták, hogy valóban javíthatja az alvás minőségét és az izmok regenerálódását – más, népszerű módszerek azonban továbbra sem meggyőzőek. A magnézium-kiegészítőkkel és azok alvásminőségre gyakorolt hatásával kapcsolatos kutatások korlátozottak, míg a fehér zajjal működő készülékek hatékonysága vegyes eredményeket mutat.

Az olyan technikák, mint a mély légzés vagy a tudatos meditáció bizonyítottan csökkentik a stresszt és elősegítik a relaxációt, ami javítja az alvás minőségét. A tobozmirigy-meditációnak azonban, amely azt ígéri, hogy kevesebb mint 10 perc alatt elaltat, nincs szilárd tudományos alapja

– mondja Anita Shelgikar, a Michigani Egyetem neurológusa, aki szerint ezek a javaslatok egyáltalán nem számítanak újdonságnak.

De akad veszélyes "jótanács" is

Van azonban olyan javaslat is, ami kifejezetten veszélyes is lehet: a száj leragasztása esetén például visszacsoroghat a váladék a tüdőbe, így komoly gyulladást válthat ki.

Ne gondold túl! Gyakran azok alszanak a legjobban, akik kevesebbet gondolkodnak azon, vajon hogyan is kéne elaludni

– mondja Neal Walia alvásszakértő.

Alvásminőségünk szempontjából nagyon fontos, hány fok van éjszaka a hálószobában. A túl kevés és a túl sok egyaránt megzavarhatja a nyugodt pihenést. Mutatjuk, hány fok ideális az alváshoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +11 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl keleti részén és az Alföldön is erőteljessé válik a felhőképződés, elszórtan kisebb eső, zápor, néhol esetleg hózápor kialakulhat. Délutántól északnyugat felől szakadozni kezd a felhőzet és vele együtt csökken a csapadékhajlam is. Ismét sokfelé megélénkül az északi, északnyugati szél, amelyet helyenként kísérhetnek erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére többnyire -1 és +6 fok közé hűl le a levegő. Holnap érkezik a következő időjárási front, addig átmenetileg nem kell fronthatással számolni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Legrosszabbul:
Heves
Kezdjük újra