A kimondott szónak hatalma van

Dr. Mangó Gabriella gyöngyösi háziorvos és természetgyógyász nyerte el idén az Aranyanyu Díj különdíját. Ez nem is csoda, hiszen a doktornő az orvoslás mellett verseket és könyvet ír, teljes elhivatottsággal a szakmájának él és hét gyermeke életét is koordinálja.

A negyedik alkalommal átadott Richter Aranyanyu Díj olyan - kizárólag nőknek szóló - elismerés, aminek célja, hogy felhívja a figyelmet a klasszikusan női egészségügyi foglalkozások dolgozóira. Azokra a hölgyekre, akik munkája nélkülözhetetlen, de ezt sokszor nem háláljuk meg nekik eléggé. A Richter Aranyanyu Díjat három kategóriában osztják ki: egészségügyi szakdolgozó, pedagógus, orvosnő.

Az idei különdíjat a Ridikül Magazin ajánlotta fel, melyet, Dr. Mangó Gabriella gyöngyösi háziorvos és természetgyógyász, hét gyerek édesanyja vett át. A díj elnyerésének apropójából kérdeztük Mangó doktornőt az elismerésről.

Mennyire lepte meg, hogy jelölték a Richter Aranyanyu díjra?

Dr. Mangó Gabriella háziorvos, természetgyógyász

Az Aranyanyu Díj megalkotói - Rácz Zsuzsa és Beke Zsuzsa - a nők mindennapjait, nagyobb társadalmi megbecsülésüket, szeretnék reflektorfénybe állítani. Ezért nagy örömmel töltött el, hogy az egyik betegem jelölt a díjra. A betegem szép gondolatai és szeretetteljes szavai alapján az orvosnő kategóriában döntős lehettem, majdnem négyszáz jelölt közül. Évek óta nyomon követem a Terézanyu Pályázatot (amely szintén Rácz Zsuzsa nevéhez fűződik) és az Aranyanyu Díjat. Az előbbire többször küldtem már be írásomat. Aranyanyu díjra most jelöltek először.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mit gondol, minek köszönhető, hogy ennyien szavaztak önre?

Az eddigi legnagyobb figyelmet idén kapta az esemény, és ez a lényeges. Több mint tizenegyezer szavazat érkezett be a jelöltekre.

Nagyon jólesett az a nyilvánosság, amit a döntőbe kerüléssel kaptam. Sokan megállítottak az utcán, gratuláltak, elmondták, hogy szavaztak rám és szurkolnak. E-maileket kaptam ismeretlen emberektől, akik arról írtak, hogy mennyire támogatják, amit képviselek, s gratulálnak mind a munkámhoz, mind a családomhoz. Az engem ismerő emberek is biztattak, hogy ezt az elismerést jelentő díjat megkapjam.

Sokan a közvetlen környezetemben is meglepődtek, amikor megtudták, hogy verseket írok - 2014-ben az Accordia Kiadó gondozásában Keszthelyi Mangó Gabriella: Fehér címmel verseskötetem jelent meg. Sokan azt sem tudták, hogy Természetgyógyászat kontra orvosi gyógyászat címmel könyvet is írtam.

Munkája során mi az a legfontosabb alapelv, amelyet szem előtt tart, amelynek szeretne megfelelni?

Mint mindenkinek, nekem is voltak fordulópontok az életemben. Voltak nehéz helyzetek, amely helyzetekből mindig tanultam. Ezek a helyzetek számomra „alapelveket” hoztak ezek:

1. A betegnek mindig igaza van

Ha valakinek a gondos orvosi, egészségügyi kezelés ellenére panasza van, addig kell keresnem, amíg meg nem találom a baj okát. Hiszen „a betegnek mindig igaza van”. Sokszor meglepődöm, hogy ez a mondás milyen igaz! Ez a betegnek gyors diagnózist, gyors beavatkozást és a gyógyulás lehetőségét jelenti.

2. A kimondott szónak hatalma van

Ha a kezelőorvos, ha az egészségügyi személyzet, nem tudja a beteget biztatni, nem tud optimista képet sugározni, akkor az amúgy is nehéz helyzetben lévő beteg teljesen elveszítheti a lába alól a talajt. Minden mondattal, gesztussal a gyógyulás lehetőségét kell előrevetíteni!

3. A beteg akkor gyógyul a legjobban, ha önmaga is érdekelt a saját gyógyulásában

Ha partneri viszonyt sikerül kialakítani a betegekkel, akkor nem csak azt várják az orvostól, hogy meggyógyítsák őket, hanem önmaguk is tenni akarnak a saját egészségükért. Csak így lehet eredményeket elérni a betegek gyógyításában. Sokszor akkor lehet gyorsan és tartósan gyógyítani, ha „rávesszük” a beteget arra, hogy gondolkodásmódot, életmódot váltson.

Milyen üzenetet szeretne megfogalmazni, milyen példát szeretne mutatni az azonos területen dolgozó kollégáinak?

Az egészségügy és a pedagógusszakma területén sok embert ismerek, akiknek a munkáját soha nem ismerték el. Pedig nagy szükség lenne erre az elismerésre, hiszen lélek nélkül ezt a munkát, nem lehet végezni. Gondoljanak bele! Sok ember gyógyít ebben az országban, neveli a gyerekeinket, és sokszor egy köszönömöt sem kapnak.

Mit jelent önnek a Richter Aranyanyu díj ? Tapasztalt valamilyen változást amióta megkapta a díjat?

Még többet kell teljesíteni, még nagyobb adni akarással. Sokan gratuláltak és sokan bíznak bennem, többen, mint eddig, s ez felelősséget jelent! Ez ösztönöz, hogy tovább menjek az úton, s megvalósítsam a terveimet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra