Dohányzás, elhízás, mozgásszegény életmód, magas vérnyomás, túlzott alkoholfogyasztás, stressz - ezek a tényezők veszélyezteti leginkább a magyarok egészségi állapotát. Bár a fővárosi lakossági állapota némileg jobb, mint a vidéken élőké - a szív-érrendszeri betegségekben például kevesebben halnak meg Budapesten, mint a fővároson kívül - de ez csak a határokon belül kedvezőbb némileg. A szomszédos országokhoz képest körülbelül kétszeres - s ez nőkre és férfiakra egyaránt vonatkozik – a keringési rendszer betegségei okozta korai halálozás relatív kockázata.
Nő az emésztőrendszeri daganatok száma
A halált okozó betegségek sorrendjében a második helyet a daganatos betegségek foglalják el. A Nemzetközi Rákkutató Hivatal előrejelzése szerint 2030-ban az új rákos esetek száma 21,3 millióra emelkedik, és 13,3 millióan halnak majd meg a betegségben. A leggyakoribb daganatos megbetegedésnek a tüdőrák számít, amit az emlő-, továbbá a vastag- és végbélrák követ. Az emésztőrendszerrel kapcsolatos daganatok számának emelkedése az Uzsoki kórházban is érzékelhető. Magyarországon évente 7500-8000 új vastagbél-daganatos beteget diagnosztizálnak. A nőket és férfiakat egyaránt érintő ráktípus leginkább az 50 felettieket érinti. Van néhány kockázati tényező, ami növelheti a vastagbél- és a végbélrák kialakulásnak kockázatát. Ezek közé tartozik az életkor, a táplálkozás – úgy tűnik, a betegség kialakulása összefügg a magas zsír- és kalóriatartalmú, de kevés rostot tartalmazó étrenddel. A kockázatok sorába tartozik, az is, ha valamilyen gyulladásos bélbetegség áll fenn, esetleg polipok alakulnak ki a bélrendszerben, de a családi előfordulás is felhívja a figyelmet a betegség esetleges előfordulására.
A felnőttek körében igen nagy gyakorisággal fordul elő a magas vérnyomás, melyet a zsíranyagcsere rendellenességei (pl. magas koleszterinszint ), a cukorbetegség és az agyi keringési betegségek követnek: ez mindkét nem esetére igaz. A mozgásszervi betegségekkel is egyre többen – s ami különösen szomorú – egyre fiatalabban fordulnak orvoshoz.
Sokat ülünk
A mozgásszervi, reumatikus megbetegedések – ezek előfordulása is megnőtt az kórház betegeinek körében - a csontok, izmok, ízületek, szalagok, valamint az ezeket ellátó erek és idegek elváltozásait foglalják magukban. Míg a szerzett gyulladásos mozgásszervi problémák közé tartozik például a reumás sokízületi gyulladás, a gerinc kisízületeit érintő Bechterew-kór, a baktériumok, kórokozók, vírusok okozta gyulladások, addig a degeneratív elváltozások körébe elsősorban a porckopásos, statikai eltérések, túlterhelés okozta kórképek sorolhatók. A harmadik nagyobb csoportot pedig a gerinc anyagcsere-betegségei - például csontritkulás, csontlágyulás - alkotják. A derékfájás világszerte a leggyakoribb civilizációs megbetegedés. Felmérések szerint a tizennyolc év felettiek kilencven százaléka szenved élete során legalább egyszer olyan egy hétig tartó derékfájásban, ami a mindennapi életét is jelentős mértékben befolyásolja. A derékfájdalomnak számos oka lehet, de jelentős része egyértelműen összefüggésbe hozható a helytelen tartással, az ülő életmóddal.
Mind a budapesti férfiakra, mind a nőkre jellemző, hogy többet isznak alkoholt, dohányoznak és fogyasztanak kábítószert , mint a vidéken élők; ez mindenképpen befolyásolja az általános egészségi állapotukat, akárcsak az elhízás és a mozgásszegény életmód.
A szűrővizsgálatok elvégzéséhez nagyszerű alkalom kínálkozik az Egészségvárosban , ráadásul a megjelenéssel az Uzsoki Utcai Kórházat is támogatják a látogatók. A Richter Egészségváros egész napos ingyenes programmal várja Önt és családját október 4-én Zuglóban, a Bosnyák téren. Jöjjön el családjával, most egyszerre tehet egészségéért és a kórházáért, mert minden részvételért kapott ponttal növeli az Uzsoki kórháznak szánt adományt.