Az Önök intézménye mekkora területért felelős, hány embert látnak el?
A mohácsi kórház - fekvőbeteg ellátás szempontjából - a korábbi ellátási terület mellett 2012 óta Siklós és Villány körzetéért is felelős, így szakmánként eltérően, de körülbelül 60-80 ezer embert látunk el.
Hány fővel működik a kórház és hány ággyal?
Kórházunkban 300 ágy van, ebből 192 aktív, a maradék 108-ból pedig 48 krónikus, további 60 pedig mozgásszervi rehabilitációs célt szolgál. Ezzel egyébként mi vagyunk - Pécs után - Baranya megye második legnagyobb aktív ágyszámmal működő kórháza. Jelenleg több mint 550 dolgozónk van.
Melyek a legfontosabb, legkiemeltebb szakterületek, osztályok?
A Mohácsi Kórházban az összes nagy szakma képviselteti magát, összesen 13 osztályon. Van például külön Kardiológiai, Gasztroenterológiai és Általános belgyógyászati részleg a belosztályon, Csecsemő- és gyermekosztályunk, Sebészet-traumatológiánk, Neurológia és Pszichiátria osztályunk, Szülészet-nőgyógyászatunk, Intenzív osztályunk valamint a megyében elsőként alapított Sürgősségi osztályunk. A gyermekgyógyászati osztályunkon működő hemofília centrumunk regionális központ is egyben. Ellátási szempontból a belgyógyászati osztályok ölelik fel a legnagyobb területet. Büszkék vagyunk arra, hogy a gyógyítás mellett a prevencióra, megelőzésre is nagy hangsúlyt fektetünk, főleg a kardio-és cerebrovaszkuláris betegségek, az oszteoporózis (csontritkulás) valamint az egyre inkább növekvő esetszámot mutató vastagbélrák szűrése esetén.
Az Önök területén, van-e olyan különleges panasz vagy betegségcsoport, ami külön figyelmet érdemel, esetleg gyakoribb az országos átlagnál?
Úgy vélem, a kardiovaszkuláris és a celebrovaszkuláris halálozás incidenciája magasabb ebben a térségben. A dél-magyarországi régióra általánosan érvényes, hogy valamivel magasabb a vastagbélrákos esetek száma is, mint az országos átlag. Ennek egyik oka a táplálkozással kapcsolatos, a másik ok a modern diagnosztika fejlődése, azaz több esetre derül fény, szerencsére egyre gyakrabban már korai stádiumban is. A harmadik ok pedig az egészségtudatos életmód és a rendszeres szűrővizsgálatok hiánya. Ezért is örülünk, hogy a Richter Egészségváros Mohácsra látogat.
Miért tartja fontosnak a Richter Egészségvárost?
Ez egy zseniális kezdeményezés, nagyon örültünk, hogy itt is megrendezésre kerül. A "nyitott kórház" programunk jegyében mi is rendszeresen tartunk egészségnapokat a kórházban, részt veszünk iskolákban, intézményekben, de egy ilyen monumentális program több emberhez képes eljutni. A lakosok jól járnak, mert egyetlen nap alatt számtalan szűrésen vehetnek részt, ráadásul a reklámnak és a támogató ismert művészeknek, neves celebeknek köszönhetően könnyebb sok embert mozgósítani. A kórháznak pedig azért nagyon fontos, mert ilyen forráshiányos időkben nagy segítség, hogy egy cég bevételeiből visszaforgatva támogat, segít a kórházak eszközpótlásában, műszerbeszerzésében.
Milyen aktivitást, mekkora részvételt vár?
A titkos álmom az, hogy minden eddiginél nagyobb legyen a részvétel.
Kampányoltak, hirdették valahol a rendezvényt?
A helyi nyomtatott sajtóban, televízióban, rádióban, interneten is hirdettük, illetve a Richter cégtől kapott plakátokat, szórólapokat a város minden frekventált helyére eljuttattuk a szakrendelőktől a boltokon át a nyugdíjas klubokig.
Mire tervezik költeni az Egészségvárosból befolyó összeget?
Ez év elején sikerült a kardiovaszkuláris vizsgáló eszközparkunkat felújítani, viszont az egyéb szakterületek fontos eszközei is sorra mennek tönkre, amortizálódnak. A befolyó összegből az Intenzív osztálynak szeretnénk egy lélegeztető gépet vásárolni. Ennek ára - felszereltségtől függően - 6-8 millió forint. Abban reménykedek, hogy hatmillió össze fog jönni, de ha nem, a hiányzó összeg pótlására van már elképzelésünk.