7 fontos dolog, amelyet a nőgyógyász szerint tudnod kellene

A menopauza egy igen jelentős változás a nők életében, viszont az azzal járó panaszok egyénenként eltérőek lehetnek. A tájékozódás ebben a témában is nagyon fontos lenne, sokan azonban nem mernek feltenni – szerintük – kínos kérdéseket a nőgyógyászuknak. Szerencsére mások már megtették, mutatjuk a válaszokat.

A menstruáció abbamaradásával egy új fejezet indul a nők életében, amely számos változást és kellemetlenséget tartogathat. Megfelelő tájékozottsággal és felkészüléssel azonban könnyebbé és kellemesebbé tehető ez az időszak – csakhogy sokan nem merik feltenni kérdéseiket a szakembereknek. A Healthline ezért több nőgyógyászt is megkeresett a menopauzával kapcsolatos 7 leggyakoribb kérdéssel – mutatjuk a válaszokat.

idősebb nő orvosával beszél
Sokan nem mernek feltenni – szerintük – kínos kérdéseket a nőgyógyászuknak. Fotó: Getty Images

„Honnan tudhatom, hogy ez már a menopauza, vagy valami egészen más?”

A menopauza – vagy más néven klimax – általában a 40-es évek végén vagy az 50-es évek elején kezdődik, de egyeseknél ennél korábban vagy később is jelentkezhet. A megjelenő tünetek számos tényezőtől – egyebek mellett az érintettek életmódjától, környezetétől és genetikai jellemzőitől – függően egyénileg eltérőek lehetnek. A leggyakoribb panaszok azonban általában a következők:

  • rendszertelenné váló menstruációs vérzés,
  • hőhullámok,
  • éjszakai izzadás,
  • hüvelyszárazság (és az ennek következtében fájdalmassá váló szex),
  • alvászavar,
  • ingerlékenység,
  • kimerültség,
  • libidóváltozás,
  • a haj és a köröm elvékonyodása, töredezetté válása.

Érdekesség
Egyes feljegyzések szerint a sötét bőrű nők körében gyakoribb a hőhullámok és az éjszakai izzadás, míg a fehér bőrű nők nagyobb eséllyel tapasztalnak a hüvelyszárazságot.

Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy az említett tünetek sok egyéb állapot – például terhesség, a pajzsmirigyet vagy az agyalapi mirigyet érintő problémák, petefészek-daganat vagy policisztás ovárium szindróma (PCOS) – esetén is felléphetnek. Ezért nagyon fontos, hogy az érintettek ilyenkor orvoshoz forduljanak, hogy kiderüljön: menopauzával vagy valami egészen mással állunk-e szembe.

„Hogyan hat a szexuális életemre a menopauza?”

A menopauzával járó hormoningadozások a nemi vágy csökkenését okozhatják, az ösztrogénhiány miatt jelentkező hüvelyszárazság pedig rémálommá teheti szexuális életet. Ez azonban nem feltétlenül jelentkezik mindenkinél, illetve a problémák intenzitása is eltérő lehet.

Sokan nem szívesen beszélnek az orvosuknak a szex közben érzett kellemetlenségekről, pedig a szakember tud ajánlani olyan kezelést vagy terméket, amellyel ismét élvezetessé válhatnak az intim együttlétek. Ha azonban a szex közbeni fájdalom állandósul, az aktus után pedig vérzés jelentkezik, akkor mindenképpen fel kell keresni egy nőgyógyászt – ezek ugyanis már valószínűleg nem a menopauza, hanem valami komolyabb elváltozás számlájára írhatók.

„Befolyásolhatja az alvásomat a menopauza?”

A menopauzáról ismert, hogy alvászavarokat, például nehezebb elalvást és gyakori éjszakai ébredéseket idézhet elő. Ennek egyik lehetséges oka az, hogy a hormonális változások negatívan hatnak az alvás közbeni testhőmérséklet-szabályozásra. A panaszokat ajánlott nagyon komolyan venni, a nyugtalan alvás ugyanis idővel súlygyarapodáshoz és az általános egészségi állapot romlásához vezethet. Érdemes kikérni az orvos véleményét az alváshigiénia javításáról és az egyéb kezelések szükségességéről.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

„Menopauza után is kell méhnyakrákszűrésre és mammográfiára járnom?”

Sokan nem tudják, de a rendszeres méhnyakrákszűrés és emlővizsgálat a menopauza beköszöntével még fontosabbá válik. Bizonyos rákos megbetegedések kockázata ugyanis az életkor előrehaladtával növekszik. Ezeken kívül azonban az alábbi vizsgálatokat is ajánlott rendszeresen elvégeztetni változókorú nőként:

  • csontsűrűség-vizsgálat,
  • koleszterinszint-ellenőrzés,
  • vércukormérés,
  • pajzsmirigyvizsgálatok,
  • gyakori vérnyomás-ellenőrzés.

A nők mellei az évek alatt sokféle változáson mehetnek keresztül, például a serdülés, a menstruációs cikluson, a terhesség és a szoptatás miatt. De vajon mi történhet az emlőkkel a változókorban?

„Hogyan befolyásolhatja a menopauza a mentális egészségemet?”

A hormonális változások az általános mentális jóllétet is befolyásolhatják. Az alvászavarok és a hőhullámok már önmagukban is negatívan hathatnak a hangulatra és ingerlékenységet okozhatnak. Sokat segíthet ilyenkor egy támogató csoport, ahol a hasonló problémákkal küzdő, változókorú nők őszintén megbeszélhetik egymással megéléseiket.

„Jót tesz nekem a hormonterápia?”

A hormonterápia az ösztrogén – és esetenként a progeszteron – pótlását jelenti, amellyel mérsékelhető az éjszakai izzadás és a hüvelyszárazság, illetve a csontritkulás kockázata is csökkenthető. Azonban nem mindenkinek ajánlott ez a terápia, hosszú távon ugyanis növelheti bizonyos betegségek, köztük a mellrák és a szívbetegségek kockázatát is.

„Milyen étrend-kiegészítők vagy kezelések segíthetnek enyhíteni a menopauza tüneteit?”

A szakirodalom feljegyzései szerint az alábbi étrend-kiegészítők segíthetnek a menopauza tüneteinek enyhítésében.

  • A D-vitamin és a kalcium segíthetnek a csontritkulás megelőzésében.
  • Az E-vitamin mérsékelheti a hőhullámokat.
  • A B-vitaminok hozzájárulhatnak a kiegyensúlyozottabb hangulathoz.
  • A melatonin segíthet a megfelelő minőségű alvás biztosításában.
  • A ligetszépeolaj képes csökkenteni az éjszakai izzadás gyakoriságát és súlyosságát.

Az étrend-kiegészítők szedésének megkezdése előtt azonban mindenképpen javasolt konzultálni a kezelőorvossal. A szakember esetleg kiegészítő kezeléseket – például masszázsterápiát, jógát vagy meditációt – is ajánlhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.