A legveszélyesebb tévhitek a szexről

Alábbi válogatásunkban a szexszel, illetve a teherbeeséssel kapcsolatos legveszélyesebb tévhiteket gyűjtöttük össze.

Az alábbiakban a Daily Mail cikke nyomán bemutatjuk – és megcáfoljuk – a szexszel kapcsolatos, legelterjedtebb tévhiteket.

Tévhit: Menstruálok? Ilyenkor nem lehetek terhes!

Nincs olyan időszak, amikor egy nő 15 és 50 éves kora között ne lehetne terhes - állítja Dr. Gillian Lockwood, a Midland Fertility Services nőgyógyásza. Ha kiszámoljuk, hogy az ovuláció során kiszabadult petesejt 4-5 napig él, egy egészséges spermium pedig négy napig is elélhet, rájöhetünk, hogy jó időzítéssel megtörténhet a megtermékenyülés a ciklus legvégén is.

Egy terhességet követően pedig még nagyobb esélyünk lehet - véli Dr. Gabrielle Downey, a BMI Hospital nőgyógyásza. A terhesség során ugyanis a hormonszint általában magas, leszámítva természetesen azokat, amelyek a petefészket késztetik petesejttermelésre. A szülés után azonban a petefészkek extra stimulációt kap, mintha a szervezet minél hamarabbi újabb szülésre készülne.

A legrosszabb tévhitek a női maszturbációról
Bármi is az oka, a női maszturbáció még mindig tabunak számít, ami meglepő, mert a maszturbálás fizikailag és lelkileg is kifejezetten jó hatással bír, semmi ok nincs arra, hogy féljünk vagy tartsunk tőle. A legfurcsább, női maszturbációval kapcsolatos tévhiteket gyűjtöttük össze – és cáfoltuk meg.
Hasonló véleményen van a G-pont felfedezőjeként emlegetett dr. Beverley Whipple, a Rutgers University kutatója is, aki szerint 106 százalékkal növekszik a nők fájdalomküszöbe, ha orgazmusig ingerlik őket G-pontjuknál.

Tévhit: Ne szexeljünk, ha fáj a fejünk!

A University of Munster egy 2013-as kutatása szerint csökkent azon nők migrénjének erőssége, akik rohamaik közben kezdtek szexelni. Meglepő módon minden ötödik nőnek a szex végeztével teljesen elmúlt a fejfájása. A kutatók szerint ez azért van, mert a szex endorfint termel, ez a természetes fájdalomcsillapító pedig csökkenti vagy elmulasztja a fejfájást.

pár
A szexszel kapcsolatban is számtalan tévhit terjed a köztudatban. Fotó: Getty Images

Tévhit: A szex és orgazmus hatására megindulhat a szülés

A szex hatására tényleg megindulhat a vajúdás, de a méhnyaknak készen kell lennie erre - mondja Dr. Downey. A spermiumban megtalálható a prosztaglandin nevű hormon, amely puhíthatja a méhnyakat és összehúzódásokat eredményezhet. Emiatt alkalmaznak szintetikus prosztaglandint a szülés beindításához, ez tehát az elméleti alapja annak, hogy a szex tényleg siettetheti a vajúdás megindulását, de csak a terhesség végénél. Dr. Downey szerint a méhnyaknak kifejezetten prosztaglandin-érzékenynek kell lennie ilyenkor, ez pedig csak a terhesség vége felé történik meg.

Mindezek mellett érdemes tudni, hogy a szex Braxton-Hicks összehúzódásokat (más néven jóslófájást) okozhat: ezt a méhizmok összehúzódása okozta fájdalmat gyakran érzik a második-harmadik trimeszterben és össze is szokták néha keverni a szülési fájdalommal. Bármi, ami mozgást eredményez a méh környékén, beindíthatja a jóslófájást – ez alól a szex sem kivétel. A különbség csak annyi, hogy ezek 20-30 másodpercig tartanak és nem kell ezek miatt abbahagyni semmit, amit csinálunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tévhit: Ha szex előtt vizelünk, csökkentjük a húgycsőfertőzés esélyét

Az NHS brit egészségügyi szolgálat adatai szerint évente a nők felénél diagnosztizálnak valamilyen húgyúti fertőzést. Dr. Zaki Almallah, az edgbastoni BMI Hospital urológusa szerint a szex a húgyúti fertőzések egyik leggyakoribb oka a húszas éveikben lévő nőknél, de sajnos az idősebb generációkat is érinti.

Dr. David Kaufman New York-i urológus szerint például a szex előtti vizelés a szex után elkapott húgyúti fertőzések leggyakoribb oka. Kaufman szerint a fertőzést okozó baktériumok bekerülnek a húgycsőbe, viszont ha nem megyünk el a vécére szex előtt, lesz a hólyagunkban annyi vizelet, hogy el tudjuk távolítani a baktériumokat is.

Dr. Almallah szerint nincs bizonyíték dr. Kaufman elméletére, az azonban igaz, hogy a szex utáni vizelés hasznos lehet. A fertőzéseket okozó baktériumok ugyanis a perineum környékén élnek, a szex utáni vizelés pedig eltávolítja a baktériumokat a húgycsőből - ezek ellenkező esetben a hólyagban kezdenék el kifejteni hatásukat.

Tévhit: A szextől nagyobb esélyünk van a szívrohamra

A Journal of the American College of Cardiology szaklap tavaly publikált tanulmányából kiderül: több mint 500 szívproblémás páciens egészségi adatait megvizsgálva arra jöttek rá: a szex nem okozhat szívrohamot. (A páciensek kevesebb mint 1 százaléka szexelt a szívrohamához képest egy órán belül, 78 százalékuk pedig legalább több mint egy nappal előtte.) A kutatást végző Deitrich Rothenbacher, az Ulm University professzora szerint a szívrohamot egyáltalán nem idézi elő a szex, ha pedig olyanról hallunk, hogy valakinek szex közben van szívrohama, nyugodjunk meg, a kettőnek nincs köze egymáshoz. Nagyobb problémát jelezhet a merevedési zavar, az ugyanis szívproblémára utalhat.

Ez mind nem igaz azonban, ha megcsaljuk partnerünket. A The Journal of Sexual Medicine 2012-es tanulmányából ugyanis az derül ki, hogy férfiak sokkal nagyobb eséllyel halhatnak meg szex közbeni szívrohamban, ha nem feleségükkel, hanem valaki mással szexelnek. Egy új partner ugyanis erősebb izgalmi állapotot, a mellékvesék erősebb működését is jelenti. Egy szívroham után, mondják a szakértők, minden esetben 4-6 hetet tanácsos várni, mielőtt újra elkezdenénk szexuális életet élni.

És míg a szex önmagában részese lehet a napi fél órás kötelező testmozgásnak, amelyet a szívrohamot megélt betegeknek írnak elő, a szex vélhetően nem fog ennyi ideig tartani. A New England Journal of Medicine egy 2013-as tanulmánya szerint ugyanis a szex ilyen esetben általában 6 percig tart csak és a résztvevők csak 21 kalóriát dolgoznak le.

Tévhit: Ha rossz a hátunk, el kell kerülnünk a megerőltető szexet

A Spine szaklap 2015. októberi számában az olvasható, hogy egyes pozitúrák enyhíthetik a fájdalmat a hátfájásos betegeknél, bár ez természetesen attól függ, hogy milyen típusú hátfájástól szenvedünk. Azok a nők, akik hátuk alsóbb régióiban fájdalmat éreznek, ha ívbe hajlítják hátukat vagy ha hason fekszenek, a misszionárius pozitúra a legjobb. Tim Allardyce fizioterapeuta szerint is a kutyapóz a legbiztosabb a férfiaknak, egy kitétellel: térdelniük kell, nem pedig állniuk.

Allardyce is úgy véli, hogy a misszionárius pozitúra jó a nőknek, mivel ez gerincüket természetes helyzetben hagyja. Az is jó lehet nekik, ha ők vannak felül, egészen addig, amíg nem kell hátukat túlságosan nagy ívben meghajlítaniuk. Azt azonban mindenképpen el kell kerülniük, hogy teljesen előrehajolnak, miközben a férfi mögöttük van – ez túlságosan megterheli a gerinc alulsó csigolyáit.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.

Figyelmeztetés!

Az általad megtekinteni kívánt tartalmunk olyan elemeket tartalmaz, amelyek az MTTV. (2010. évi CLXXXV. törvény) által rögzített besorolás szerinti V. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek.

Csak akkor tekintsd meg, ha elmúltál 18 éves.