Biztosra megyünk, ha szaporodni kell

Evolúciókutatók szerint sokkal jobb stratégia az, ha "éppen megfelelő" partner mellett állapodunk meg ahelyett, hogy a tökéletesre várnánk.

A Michigan State University kutatói a kockázatkerülés tanulmányozása közben döbbentek rá, emberi természetünk alapvető jellegzetessége az, hogy jobban szeretjük a biztonságosabb megoldásokat választani, amikor valaminek nagy tétje van. Ilyen az is, hogy párosodunk-e vagy sem.

Őstörténetünk során sokszor döntés előtt állhatunk, állítja Chris Adami, az MSU mikrobiológiával és molekuláris genetikával foglalkozó professzora. Dönthettünk úgy, hogy párosodunk az első emberrel, aki szembejön, aki nem feltétlenül rendelkezik jó tulajdonságokkal, így leszármazottjaink sem a legjobb tulajdonságokat örökítik tovább. Dönthettünk úgy is, hogy megvárjuk a tökéletes partnert, ekkor viszont megvan az esélye annak, hogy sosem párosodunk senkivel.

Ha megértjük, milyen hatással van a szexualitás agyunk működésére , javíthatunk az együttlétek minőségén. Adami és kollégája, Arend Hintze egy számítógépes szimuláció segítségével figyelték meg a kockázatvállaló viselkedés alakulását egy közösségben. Az emberekhez hasonlóan a szimulátorban élő organizmusoknak is nagy eredményekkel kecsegtető fogadásokat kellett kötniük. A nagy eredménynek ebben az esetben nincsen jobb példája az előbb említett családalapításnál .

"Ha viszonylag korán úgy döntünk, hogy a biztos megoldást választjuk, akkor evolúciós előnyben vagyunk a tökéletes partnerre várakozókkal szemben, főként akkor, ha egy kis közösségben élünk." - nyilatkozta Adami.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Jobban szeretjük a biztonságosabb megoldásokat, ilyen az is, hogy párosodunk-e vagy sem

Mindehhez persze azt is érdemes tudnunk, hogy kockázatkerülésünket miként módosítja azon csoport mérete, amelyben felnőttünk. Ha például egy kis, 150 embernél kevesebb főt számláló csoportban növünk fel, sokkal kevésbé vagyunk kockázatvállalóak, mint azok, akik egy nagyobb közösségben nőnek fel. Mivel az emberi ősközösségek 150 fős vagy ennél kisebb csoportosulások voltak, kevés nyersanyaggal, nem csoda, hogy sokkal kevésbé voltak kockázatvállalóak.

Ettől függetlenül, kivételek ebben az esetben is léteznek. Az evolúció története során a kockázatvállalást is sokféle viselkedéstípus jellemzi, így az említett kisebb közösségekben is lesznek olyan egyedek, akik sokkal jobban hajlamosak kockázatot vállalni másoknál.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra