Gyakori félreértés, hogy az orális szex biztonságosabb, mint a hagyományos közösülés – ez egyetlen szempontból igaz: nem áll fenn a nem kívánt terhesség kockázata.
Az orális szex növeli a daganatos betegségek kockázatát – elsősorban a torok-, illetve szájüregi rákok rizikótényezői között találhatjuk meg. Természetesen nem maga az aktus áll a betegség hátterében, hanem a humán papillomavírus (HPV), amely könnyen terjed emberről emberre, és sok daganatos betegségért felelős.
A HPV a garatot és a mandulát támadja meg, de a szakemberek szerint a HPV-vel összefüggő daganatokat könnyebb kezelni, mint azokat, amelyek fő okozója a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás. A fertőzés, illetve a betegségek megelőzésének módszereit még a szakorvosok sem ismerik, de a védőoltás hozzájárulhat az érintettek körének csökkenéséhez.
Nem mindig örömforrás
Az orális szex nem tesz jót minden párkapcsolatnak. Vannak olyan párok, amelyeknél az orális szex a harmonikus együttlét része, mindketten élvezik és szívesen csinálják, de olyan kapcsolatok is lehetnek, amelyekben ez csak a feszültséget növeli. A stressz pedig a kapcsolat megromlásához és szexuális problémákhoz is vezethet.
Egy amerikai szexuálterapeuta szerint ez több okra is visszavezethető: a frusztráció oka lehet a teljesítési kényszer (elég jól csinálom? eléggé tudom élvezni?), vagy az, hogy az orális szex undorral járhat együtt. Mások úgy gondolják, az orális szex felboríthatja a párkapcsolat dinamikáját, és az egyenrangú felekből alá- és fölérendelt válik.
Így is elkaphatjuk a nemi betegségeket
Az orális szex során is elkaphatjuk a nemi betegségeket. A betegségek rizikója – bár alacsonyabb, mint a hagyományos együttlétnél – több tényezőtől függ, a többi között attól, hogy hány szexuális partnere volt valakinek, milyen gyakran váltogatja a partnereit, de a nem is szerepet játszik benne.
A betegségek terjedése védekezéssel megelőzhető, ám a legtöbb embernek eszébe sem jut, hogy az orális szex esetében is kellene óvszert használni.