Ha fogamzásgátló tabletta mellett döntöttél, akkor a termék kiválasztásakor az egészségi állapot és az életkor mellett a jövőbeli gyermekvállalási terveket is szem előtt kell tartani, de szempont lehet a termék ára vagy a lehetséges mellékhatások is.
<span>Hormonális fogamzásgátlás</span>
Az első lépés mindig az, hogy felkeresd a nőgyógyászod. Ha ő hormonális fogamzásgátló módszert javasol, akkor a megfelelő tabletta vagy eszköz kiválasztásához mérlegelnie kell az életkorodat, az egészségi állapotodat, figyelembe kell vennie a lehetséges betegségeidet vagy az azokra való hajlamot, de rákérdez a dohányzásra és a gyermekvállalási szándékra is.
Amennyiben az orvos biztonságosnak ítéli a tabletta szedését, akkor vállalni kell, hogy azt az előírásnak megfelelően, minden nap bevedd. Létezik már olyan hormonális fogamzásgátló tabletta is, amely csak progeszteront tartalmaz, ezért szoptatás alatt is használható. Tudnod kell ugyanakkor, hogy egyik tabletta sem nyújt védelmet a nemi úton terjedő betegségek ellen.
<span>Életkori sajátosságok</span>
A 25 év alattiak gyakran a pattanásos bőrük miatt döntenek a fogamzásgátló tabletták mellett, a hormonális fogamzásgátlók ugyanis a bőr állapotát is képesek rendezni súlyos, aknés elváltozások esetén. Ilyenkor elsősorban az alacsonyabb hormontartalmú készítmények jönnek szóba.
A 25-40 éves kor közötti nők esetében figyelembe kell venni az egyre hangsúlyosabban jelentkező premenstruációs (PMS) tüneteket, valamint azt, hogy az endometriózis előfordulása szintén gyakori ebben az életkorban.
Ha valaki 35 éves kor felett dohányzik és fogamzásgátló tablettát szed, azzal nagy mértekben megnövelheti a szív- és érrendszeri betegedések kialakulásának kockázatát, 40 éves kor felett pedig már egyre inkább előtérbe kerülnek a méhen belüli fogamzásgátló eszközök, a műtéti úton való sterilizálás, valamint a hormonmentes lehetőségek.