A mostani vizsgálatok során a tudósok 3000, negyven és hetvenkilenc év között európai férfi tesztoszteron-, prolaktin- és koleszterinszintjét, valamint testtömegindexét (BMI) és vércukorszintjét vizsgálták meg. A résztvevők ezek után egy kérdőívet is kitöltöttek általános egészségi állapotukról, dohányzási és alkoholfogyasztási szokásaikról, valamint szexuális életükről.
Az eredmények szerint az alacsony prolaktin-szint minden esetben rossz szexuális élettel és egészségi állapottal járt együtt. Az átlagosnál alacsonyabb prolaktin-szinttel élő férfiak (akiknek hormonszintje éppen csak súrolta az alsó határértéket) sokkal rosszabb szexuális életről számoltak be, mint a magasabb hormonszinttel élők. A férfiak főleg az orgazmusélmény elmaradására panaszkodtak, valamint gyakran szenvedtek depressziós tünetektől is.
Az alacsony prolaktin-szint emellett gyakran magas BMI-vel és vércukorszinttel járt együtt, sőt, az alacsony hormonszinttel élő férfiak a többieknél kevesebbet is mozogtak és kevésbé érezték magukat egészségesnek.
A prolaktin nők esetében főként a szülés utáni tejtermelésben játszik szerepet. Terhesség és szoptatás alatt a prolaktinszint akár tíz-hússzorosára is emelkedhet.
Ennek ellenére a nem várandós nők és a férfiak szervezetében is termelődik prolaktin, de az egyelőre nem teljesen világos, hogy az ő esetükben milyen hatásai vannak a hormonnak. Korábbi vizsgálatok arra engedtek következtetni, hogy a magas prolaktinszint férfiak esetében merevedési zavarokat okozhat és a libidó csökkenését válthatja ki .
A mostani eredmények azonban ennek épp az ellenkezőjét állítják, mivel ebben az esetben épp az alacsony prolaktin-szint jelentette a problémát. A tudósok tehát egyelőre tanácstalanul állnak a kérdés előtt, főleg, mivel a mostani vizsgálat során sem sikerült ok-okozati összefüggéseket megállapítani az alacsony hormonszint és a szexuális zavarok előfordulása között.
A szakértők szerint elképzelhető, hogy az alacsony prolaktinszint megváltoztatja a szexuális aktivitásért felelős agyi régióban található ingerületátvivő anyagok koncentrációját, de az sem kizárt, hogy az általános rossz egészségi állapot a felelős mind az alacsony hormonszintért, mind a libidó csökkenéséért.
A kutatás részletes leírása a október 29-ei számában olvasható.