Bár a lista élén olyan könnyen elérhető klasszikusok szerepelnek, mint a padló, a zuhanyzó vagy a konyhapult, több mint a válaszadók fele nyitott a nyilvános, akár extrém helyszínekre is. A természet lágy ölén minden második válaszadó szeretkezett már, minden negyedik pedig vízparton, tengerben és sátorban is.
A kültéri listát az autó vezeti (57 százalék), de majdnem minden második válaszadó (45 százalék) szerelmeskedett már erdőn-mezőn-réten, és 5 százalékuk nyilvános WC-ben is átélt már intim pillanatokat. A kutatás szerint az ezekhez hasonló „tiltott” helyeket főként a diplomás nők értékelik.
A publikus helyek varázsát egyértelműen a tiltott jelző adja, a válaszadók közel háromnegyede szerint ettől izgalmasabb lesz az aktus , de csak alig több mint 50 százalékuk szerint lesz önmagában jobb is. Igazán pozitívan a diplomások és a 40-49 éves korosztály nyilatkozott: kétharmaduk szerint jobbá tette a szeretkezést a tiltott helyszín, és őket kevésbé zavarta az orgazmus elérésében, mint a fiatalabb korosztályt, akiknél háromból két válaszadó csak nagyon ritkán vagy egyáltalán nem jut el a csúcsig.
Izgalmas, de rizikós a fesztiválszex
A szabadtéri együttlétnek komoly veszélyei is vannak – a természetben, közterületen, nyilvános medencékben összeszedhető fertőzések mellett a fogamzásgátlásra jellemzően kisebb figyelmet fordítanak spontán helyzetben. A felmérés adatai szerint közel minden harmadik válaszadó ivott már kifejezetten azért, hogy jobbá tegye a szexuális élményt, az alkohol vagy kedélynövelő szer használata pedig gyakran párosul a fesztiváli hangulathoz is. Ilyenkor könnyen csúszhat hiba az óvszerhasználatba , a rossz higiéniás körülmények miatt a fertőzésveszély is nagyobb lehet, de akár teljesen feledésbe is merülhet a védekezés (a magyarok több mint fele egyébként is vágyölőnek tartja az óvszert).
A tabletta sem feltétlenül jelent teljes biztonságot a nem kívánt terhesség ellen: a bulihangulatban kimaradhat egy-egy szem, és a túlzott alkoholfogyasztás következményei is csökkenhetik a fogamzásgátló hatékonyságát. Ha valaki feledékeny, vagy a fesztiválszezonban kevésbé mértéktartó, akkor a védekezési szokásait is alaposan át kell gondolnia. A hosszabb távú megoldások, mint például a havi egyszer alkalmazandó hüvelygyűrű és az orvosi beavatkozást igénylő hormontartalmú spirál hatóanyaga rosszullét esetén sem távozik a szervezetből.
A szabadtéri szex során a nem kívánt terhesség megelőzése mellett a higiénés szempontokat és a nemi betegségek elleni védekezést is figyelembe kell venni. A túlzott odafigyelés ugyanakkor vágyölő is lehet, ezért a védelmi rendszer kiépítéséről érdemes jó előre gondoskodni.
Előre gondolkodni!
A jó szexnek nem feltétele, hogy előtte mindenki fertőtlenítse magát, de érdemes már előre tisztában lenni a szabadtéri szex lehetséges veszélyeivel. Ahogy korábbi cikkünkben megírtuk a medencék, jacuzzik klóros vizének pH-ja lúgos, ami rossz hatással van a normál hüvelyflórára, és csökkenti a fertőzések elleni természetes védelmet. A tenger viszont kevésbé rizikós közeg, a sós víz pH-értéke nem okoz problémát. Inkább ezt javaslom, mint a fesztivál poros földjét, ahol az alapvető higiéniás feltételek sem adottak.
HPV ellen az óvszer sem véd
"A nyári melegben a bőrfelületen lévő kórokozók is sokkal nagyobb számban vannak jelen, amiről a nagy hévben vagy fesztiváli hangulatban általában megfeledkeznek. Ahogy a méhnyakrákos megbetegedések 70 százalékáért felelős, minden tizedik embert érintő HPV-vírusról is, amit a férfiak gyakran csak tünetmentesen hordoznak, és óvszeres védekezés mellett is továbbadhatnak. A HPV elleni védőoltással ez megelőzhető, a négykomponensű változat férfiaknak is adható, és a nemi szervi szemölcs ellen is véd" - fejtette ki Dr. Szőnyi György szülész-nőgyógyász szakorvos, a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság elnöke.