Névtelen levélben kért segítséget a közelmúltban egy 23 éves olvasó a The Guardian szakértőitől. A fiatal nő már csaknem négy éve van együtt párjával, aki jelenleg 26 éves. Beszámolója szerint az ismerkedés időszakában csodálatos szexuális életük volt, ám idővel – egy depressziós periódust követően – egyre csökkenni kezdett az intim együttlétek száma. Egy éve pedig a férfi bevallotta, hogy aszexuális (vagyis nem érez szexuális vonzódást senki iránt – a szerk.).
Amikor a vágyak és igények ellentétben állnak egymással
A levélíró alapvetően nagyon örült, hogy partnere így meg mert nyílni előtte, azonban rá kellett döbbennie, mennyire másként értelmezik a szex szerepét egy kapcsolatban.
Ő azt tartja fontosnak a közösülésben, hogy engem jó érzéssel töltsön el, és hogy meghitt pillanatokban legyen részünk. (…) Mostanában csak nagyon ritkán bújunk ágyba, de amikor mégis, akkor már nem érzem annyira kielégítőnek az együttlétet, mint egykor” – fogalmazott a nő.
Mint írta, néha szeretne kísérletezni és vadabb dolgokat kipróbálni az ágyban, azonban úgy érzi, a jelenlegi partnerével ezeket a vágyait nem tudja majd kiélni. Már kezdeményezni sem igazán mer, mert tart az elutasítástól. Ugyan felvetődött már a lehetőség, hogy a nő esetleg kereshetne magának alkalmi szexuális partnereket, ám a férfi nem örült az ötletnek. A 23 éves olvasó így elbizonytalanodott, hogy vajon lehet-e még jövője a kapcsolatuknak.
Sokan arra esküsznek, hogy a jó szex a jól működő párkapcsolat (egyik) alapja. Vannak azonban olyanok, akiket az intim együttlétek gondolata nem hoz lázba, sőt egyenesen elvesztegetett időnek tartják a közösülést. Ők az aszexuálisok.
Mit lehet tenni ilyenkor?
A szexuális rendellenességek kezelésére specializálódott pszichoterapeuta, Pamela Stephenson Connolly úgy véli, hogy a levélírónak nagyon nehéz – ha nem lehetetlen – lesz elérni, hogy aszexuális partnerével olyan szexuális életet éljen, amilyenre vágyik. Rámutatott ugyanakkor arra is, hogy – mivel párkapcsolatuk elején nagyon jó működött a szex – nem biztos, hogy esetükben valódi aszexualtiásról van szó. A depresszió, illetve az annak kezelésére alkalmazott gyógyszerek okozhatnak erőteljes libidócsökkenést, így esetleg érdemes lehet szakemberhez fordulni a panasszal, amennyiben az alacsony libidó nem a kezdetektől áll fenn.
Ha a férfi valóban aszexuális, akkor a terapeuta szerint a nőnek el kell döntenie, hogy vele marad-e – a ritka szexuális együttlétek és lemondások ellenére – vagy továbblép. Egyesek egy szex nélküli kapcsolatban is boldogok tudnak lenni, ha minden más jól működik a párjukkal, másoknak viszont szenvedést okozna a folyamatos önmegtartóztatás. Egy biztos: egyik félre sem lehet rákényszeríteni valamit, amit nem szeretne.