A Kinsey Institute felmérései szerint a 18-29 éves korosztály évente átlagosan 112-szer, a 30-39 éves korosztály átlagosan 86-szor szexel egy évben. Ennyi az átlagos - de vajon ennyi-e az egészséges? Egy párkapcsolatban a feleknek hetente legalább egyszer-kétszer tanácsos szeretkezniük, állítják egybehangzóan a párkapcsolati elemzők. Egy kapcsolat kezdeti időszakában a párok általában minden egyes alkalommal szexelnek, amikor csak találkoznak, az összeköltözés során pedig a szex gyakorisága növekszik - igaz, csak ideiglenesen.
Mégis mennyi a túl sok szex?
Mikortól beszélünk függőségről?
A hiperszexualitást, más nevén a szexfüggőséget , többfajta megközelítésből vizsgálták már: számos helyen olvasható az a vélemény, hogy pszichológiai problémáról van szó, a Socioaffective Neuroscience & Psychology szaklap egyik 2013-as tanulmánya viszont azt állítja: sok esetben a hiperszexualitás az erős vonzalomnak köszönhető. Ettől függetlenül, ha a szexet valaki arra használja, hogy ne legyen depressziós, ne érezze magát magányosnak vagy elkerüljön bizonyos helyzeteket, gondolatokat, akkor érdemes szakemberhez fordulni.
Ennyit számít a jó kommunikáció
Az, hogy hogyan és mennyit szexelünk, pedig igencsak esettől, helyzettől és embertől függő, úgyhogy a jó szexuális életnél elkerülhetetlen, hogy a partnerek őszintén megbeszéljék igényeiket. Ez pedig korántsem problémás: a Journal of Social & Personal Relationships szaklap egyik tanulmánya például arra mutat rá, hogy a szexről - ráadásul az együttlét közben - kommunikáló párok sokkal kielégültebbek . Ne felejtsük el tehát: a szexnek kölcsönös megegyezésen kell alapulnia.
Szintén fontos a kompromisszum: eltérő igények esetén tanácsos félúton találkozni és akár még időzíteni is az együttléteket: ilyenkor a kisebb libidóval rendelkező partner nem érzi magát nyomás alatt, a másik pedig nem érzi magát visszautasítva. Ha pedig valakinek extrém magas a libidója, a terapeuták és az orvosok vélhetően mind azt fogják javasolni neki, hogy maszturbáljon többet.