A szexuálterapeuta olyan mentálhigiénés szakember, aki speciális képzettséggel rendelkezik a szexuális kérdések és aggodalmak kezelésében. Az általa biztosított terápián lehetőség van beszélni mindarról, amitől feszengünk a szexualitás terén, illetve a gátlásainkról, valamint a korábbi negatív élményeinkről is beszámolhatunk. A terapeuta pedig segít a problémáink megoldásában - írja a VeryWellHealth.
Mi történik a terápián?
A terápia lényege, hogy az ember biztonságos, bizalmas környezetben mondhatja el a szexualitással kapcsolatos félelmeit, akár egyedül, akár a partnerével. Előbbi esetben a terapeuta kikérdezi az illetőt a nemi életéről, kapcsolatairól, mindenről, ami hatással lehet a jelenlegi problémáira. Egy pár esetén a fókusz a felek dinamikáján, illetve a közös szexuális élményeiken van. A terapeuta nyílt és őszinte kommunikációra biztatja őket, segít abban, hogy mindenki ki tudja fejezni az érzelmeit, vágyait és kérdéseit.
A szexterápián olyan megküzdési stratégiákat tanulhatnak meg az egyének és párok, amelyekkel kezelni tudják a szexuális gondjaikat. A konkrét problémáktól függően ezek a megküzdési technikák lehetnek gyakorlati, kognitív, érzelmi és viselkedési jellegűek is. Annak érdekében, hogy segítsenek a változások elérésében és a terápiában tanult stratégiák alkalmazásában, a szexuálterapeuták gyakran adnak "házi feladatokat". Ezek személyre szabottak, azaz az egyes személyek vagy párok igényeihez és céljaihoz igazodnak.
A feladatok lehetőséget biztosítanak a terápián elhangzottak gyakorlatban történő alkalmazására, az önreflexióra és a megfelelő kommunikáció gyakorlására. Általuk az ember jobban megértheti saját és a másik szexuális aggályait is. Ha például egy pár az érzelmi intimitás javításán dolgozik, akkor minden héten külön időt kell szakítaniuk arra, hogy mély beszélgetéseket folytassanak, és aktívan, zavaró tényezők nélkül figyeljenek egymásra.
Ha ezeket a technikákat a párok terápián kívül is következetesen alkalmazzák, pozitív szokásokat alakíthatnak ki, erősíthetik az érzelmi kötődést, egészségesebb és teljesebb szexuális kapcsolatuk lehet.
Kiknek ajánlott?
Az alábbi gondok esetén érdemes szakembert felkeresni:
- korábbi szexuális trauma
- PTSD
- izgalmi állapottal és orgazmussal összefüggő problémák
- erekciós problémák
- vaginizmus
- alacsony libidó
- szorongás, félelem a szextől
- intimitási és kommunikációs problémák
- nemi identitással kapcsolatos problémák
- szexuális összeférhetetlenség (párok esetében)
- szexuális életre ható változások (szülés, menopauza) feldolgozása