Az óvszerek számos formában, színben, anyagban, sőt ízben is kaphatóak, mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt. Lássuk milyen előnyökkel illetve hátrányokkal számoljunk a használatakor, vagy mit tegyünk, ha félresikerül valami?
Mik az előnyei?
- Nem tartalmaz hormonokat,
- olcsó és könnyen beszerezhető megoldás,
- a legtöbb nemi betegség ellen védelmet nyújt,
- 90 százalékosan véd a nem kívánt terhességtől,
- nem kell hozzá orvosi recept,
- késleltetett megömlést eredményez.
Milyen hátrányokkal járhat?
- Az óvszer anyaga egyeseknél allergiás reakciót okozhat,
- van, akinél bőrirritáció jelentkezhet,
- kényelmetlen lehet,
- kiszakadhat, így nem véd,
- használata közben kerülni kell az olajos síkosítókat, mivel károsítják az óvszer anyagát.
Mit tegyünk, ha kiszakadt?
A gumi óvszer általában a szavatossága lejárta miatt, vagy a nem megfelelő méret miatt szakadhat ki. Az olajos síkosítókat mindenképp kerüljük: ezek tovább roncsolhatják az óvszer anyagát. Gyártási hiba miatt ritkán szakadhat ki az óvszer, mivel a gyártóknak szigorú szabályokat kell követniük.
A kiszakadt gumi azonban már semmilyen védelmet nem nyújt: sem a betegségek sem a teherbeesés ellen. Ebben az esetben mindenképp orvoshoz kell fordulni, ahol megtudhatjuk, szükséges-e esemény utáni tabletta avagy sem. A legtöbb esetben azonban az orvos gyógyszert fog felírni. Ha a gumi felcsúszik a hüvelybe, azonnal orvoshoz kell fordulni, mert nem csak a nem kívánt terhesség okozhat gondot, hanem a fertőzések is.
Mire figyeljünk?
Az óvszer helyes használata nagyon fontos! A legelső teendő, hogy ellenőrizzük az óvszer lejárati dátumát, hiszen ez okozhat főként gondot. Óvatosan bontsuk ki, hiszen körömmel is felsérthetjük. Emellett, ha síkosítót használunk, ügyeljünk arra, hogy vízoldékony terméket válasszunk, semmiképp sem olajosat!