Portugál kutatók a Current Biology szaklapban publikálták új kutatásukat a nők és a szex témában. Eszerint az, hogy a nők mennyire akarják a szexet, hormonjaiktól függ és attól, hogy azok miként változtatják meg agyműködésüket. Ugyan a kutatók azonosították az agy azon területét, amely a női vágyakat irányítja, de a helyzet iróniája az, hogy ugyanezen terület felelős azért a viselkedésért is, amely minden szexuális közeledést hárít.
Azt már korábban is tudtuk, hogy a hipotalamusz felelős a női szervezetben az éhségért, az alvásért és a szexért, a termékeny fázisban pedig sokkal aktívabbak a hipotalamuszban található neuronok. A portugál kutatók azt állítják tanulmányukban: izolálták a hipotalamusz azon részét, ahol a hormonális állapot és a társas interakciókból származó információk találkoznak.
"A rövid női társas érintkezések igencsak eltérő reakciókat hozhatnak: a kifejezett érdeklődéstől egészen az agresszióig, úgyhogy kutatásunkban azt vizsgáltuk, hogy mi történik a női agyban , hogy ilyen sarkosan eltérő reakciók születnek?" - nyilatkozta Dr. Susana Lima, a lisszaboni Champalimaud Centre for the Unknown kutatója.
Az eredmények azt mutatják, hogy a neuronok aktivitása főként a női szervezet termékenységi állapotától függött. Ha a nők nem voltak befogadó állapotban, a férfiakkal és nőkkel lefolytatott társas érintkezések során az agy hasonlóképpen működött. Ellenkező állapotban azonban az említett agyi terület csak akkor került izgalmi állapotba, amikor férfiakkal történt szociális kapcsolat.
"Nagyon ellentmondó kutatások vannak azzal kapcsolatban, hogy hormonális állapotunk mennyire befolyásolja a nemek vonzódását vagy egymást taszítását. Reméljük, hogy kutatásunk segít egyértelműsíteni mindezt az ellentmondást és rávilágít, hogy agyi működésünk miként is befolyásolja viselkedésünket", tette hozzá Dr. Kensaku Nomoto, Dr. Lima kutatókollégája.