Ezért fontos az oxitocin

Az oxitocin a hipotalamuszból érkező hormon, amelyet szerelemhormonnak is neveznek. Milyen hatással van ránk és miben van szerepe?

A hormon hatása az agyból ered, ahol a hipotalamusz termeli, majd az agyalapi mirigy juttatja a véráramba. A sejteken mindenhol megtalálhatóak az oxitocin-receptorok. A hormonszint általában megemelkedik, ha stresszes, vagy társadalmi kötődéssel járó élményeket élünk át. Egyre több kutatás irányul a hormon felé, mivel komoly szerepe van a társas kapcsolatok szabályozásában. Mihez kapcsolhatjuk még a szerelemhormont?

Az oxitocin és az anyaság

Azoknál a várandós nőknél, ahol az első trimeszterben magasabb az oxitocinszint, erősebb kötődést fedeztek fel az újszülött felé, állítja egy 2007-es kutatás. Az oxitocin szülés közben szabályozza a méh összehúzódásait, ezzel párhuzamosan pedig beindítja az anyai kötődést az agyban. Az oxitocin hatására a szoptatás, a baba ellátása természetes folyamattá válik, hiányérzetet okoz, ha a csecsemő nincs az anyával. A szülés közbeni gondokra is gyógyír lehet az oxitocin, így amikor szintetikusan is előállították 1955-ben biztonságosabbá vált a szülés és az azt követő állapot is.

Így hat a testünkre a szerelem

Az oxitocin és a kapcsolatok

Az oxitocin segít megerősíteni a kapcsolatokat, ugyanis fokozza a bizalmat és csökkenti a félelemérzetet . Egy kutatás szerint, azok a gyerekeknek, akik biológiai szüleikkel érintkeztek, jóval magasabb volt az oxitocin szintje, míg a nevelő szülőkkel élő gyerekek esetében ez a szint stabil maradt.

Az oxitocin és a stressz

Az oxitocin a stressz elűzésében is hatékony lehet, hiszen segít az agyban található stresszhormon lebontásában. Emellett a párok közti kommunikációban is stresszcsökkentő szerepe van: egy svájci tanulmány szerint azok, akik oxitocint kaptak, könnyebben kommunikáltak egymással, a nehezebb dolgokról is könnyebben beszéltek.

Az oxitocin erősíti a társas kapcsolatok során létrejövő kötődést
Az oxitocin erősíti a társas kapcsolatok során létrejövő kötődést

Az oxitocin és a szex

Ennek a hormonnak a szexualitásban is szerepe van, ugyanis serkentően hat a vágyainkra is. Orgazmus hatására, többek között, oxitocin is felszabadul, ez pedig erősíti a kötődést, a partner utáni vágyat. Mivel alapvetően a nők agya többet termel ebből a hormonból, ezért szex után nagyobb eséllyel szeretnek bele a férfiba, míg az erősebbik nem esetében a gyönyör szintje emelkedik meg, valamint tovább fennmarad az erekció.

Az oxitocin és a társas kapcsolatok

Az autisták agya alapvetően kevesebb oxitocint termel, azonban ha megemelik bennük ezt a hormont, az javítja az interakciós képességeiket. Emellett hatására nő a bizalom, az empátia, sőt az optimizmus érzése is. Tanulmányok bizonyítják, hogy segít a társas érintkezéstől, társas kapcsolatoktól való félelem leküzdésében.

Az oxitocin és az empátia

Nagylelkűvé és empatikussá tesz minket ez a hormon. Hatásosan alkalmazható lenne a mentális gondokkal küzdők, valamint a kábítószerfüggők körében, mivel mindkét esetben gondot okoz a környezetben lévők érzelmeinek értelmezése.

Az oxitocin és a szerelem

Ennek a hormonnak nagy szerepe van a szerelem érzésének kialakulásában is, hiszen a dopaminnal és a noradrenalinnal karöltve segít a párok kötődésének kialakulásában, fokozza a nemi vágyat és szexuális vonzalmat, valamint a bizalom érzésében is komoly szerepet játszik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.