A Kalifornia Egyetem (UCLA) tudósai szerint ezek az önmagukat függőnek tartó emberek valójában csak rendkívüli libidójuk miatt éreznek állandó szexuális vágyat. "Ez az első eset, hogy tudományos körülmények között volt lehetőségünk megvizsgálni a hiperszexuális problémákkal küzdő páciensek agyműködését" - nyilatkozta Nicole Prause, az UCLA pszichiátriai tanszékének kutatója.
Szexfüggőségről általában azoknak az embereknek az esetében beszélhetünk, akik nem képesek uralkodni szexuális vágyukon, az átlagosnál gyakrabban élnek szexuális életet, valamint érzelmi és pénzügyi válságba is kerültek már szexuális szokásaiknak köszönhetően. Természetesen ezek az egyének általában képtelenek változtatni szokásaikon. A szexfüggőség létezése azonban máig vita tárgyát képezi, olyannyira, hogy nem is szerepel a mentális betegségek diagnosztikájában alapműnek számító Mentális Rendellenességek Kórmeghatározó és Statisztikai Kézikönyvének legújabb kiadásában.
A mostani kutatás során Prause és kollégái 39 férfi és 13 nő agyműködését vizsgálták meg. A 18 és 39 év közötti résztvevők a szexuális viselkedést és szokásokat vizsgáló kérdőíveken hasonló eredményeket értek el, mint azok, akiket szexfüggőséggel, vagy más néven hiperszexualitással szoktak kezelni. "A résztvevőknek egy sor, kellemes és kellemetlen érzést kiváltó fényképet mutattunk" - számolt be Prause. "A képek között szerepeltek kibelezett holttestekről, ételt készítő emberekről, síelőkről és természetesen szexről készült fotók is. A szexuális témájú képek között voltak szolid, romantikus jelenetek és direkt szexuális tartalmak is."
A tudósok úgy gondolták, hogy ha a résztvevők valóban testileg is függenének a szextől, akkor a szexuális tartalmú képek hatására agyuk aktivitása a végletekig fokozódna, hasonlóképpen, mint a kábítószerfüggőké, amikor meglátnak egy drogról készült képet. Érdekes módon azonban "az agyi reakciókat egyáltalán nem lehetett megjósolni a hiperszexualitást vizsgálók kérdőíveken adott válaszokból" - olvasható a cikkben. "Az agyi aktivitás csakis a szexuális vággyal volt összefüggésbe hozható. Más szóval a hiperszexualitás nem jelent mást, még az agyi reakciók fényében sem, mint hogy az adott embernek az átlagosnál nagyobb a szexuális étvágya."
"Ez egy rendkívül fontos kutatási eredmény" - vélekedett Prause. "Ha a további kísérletek során is hasonló eredményeket érünk el, azzal bizonyíthatjuk, hogy a szexfüggőség, mint olyan, valójában nem is létezik."
A kutatás részletes leírása a című online szaklap hasábjain jelent meg.