Bajt jelez, ha állandóan vacog?
Mivel a náthát okozó vírusok cseppfertőzéssel terjednek, közösségekben akár járvány is kialakulhat. Egy-egy megbetegedésnél általában egyszerre többféle náthavírus is jelen lehet. Ilyenkor a kórokozók a felső légutak nyálkahártyáján megtelepedve jellegzetes, valószínűleg mindenki számára jól ismert, kellemetlen tüneteket idéznek elő. Az egész egy kis torokkaparással kezdődik, az ember azt hiszi, másnapra már el is múlik.
Csakhogy a kaparásból nemsokára torokfájás lesz, aztán gyengének, elesettnek érezzük magunkat, a fejünk is fáj, jön a borzongás, vacogás, egy kis hőemelkedés (ritkábban láz). Ám ennyivel nem ússzuk meg: bedugul az orrunk, nem kapunk levegőt, ráadásul nem győzzük fújni, előbb-utóbb kisebesedik. A könnyezés, tüsszögés már csak "hab a tortán"! Végül elkezdünk köhögni, és köhögünk éjjel és nappal, megállás nélkül, akár több héten át. A náthás panaszok jelentősen befolyásolják a közérzetet.
Az orrdugulás például - azon túl, hogy alig kapunk levegőt - nehezíti az evést, az alvást, és a beszédet is. Ilyenkor kézenfekvő, hogy valamilyen vény nélkül kapható orrspray-vel próbáljuk kezelni a problémát. Ám ha az orrcseppeket nyakló nélkül használjuk, annak a nyálkahártya látja kárát.
Hiszen ezek a készítmények valóban hatásosan csökkentik a kínzó tüneteket, hosszas alkalmazásuk azonban hozzászokást eredményez, a nyálkahártya tartós duzzanatát okozhatja. Emiatt nem ritka, hogy az orr nem tisztul ki, a légzési panasz megmarad vagy fokozódik. Érdemes ilyenkor olyan készítményre váltani, mely természetes összetevőjének köszönhetően helyreállítja az orrnyálkahártya kényes egyensúlyát, gyógyír a kiszáradt, kisebesedett orra.
Ilyen például a természetes tengeri sós oldat, mely ideális az orrjáratok átmosására, segít megszüntetni az orr és melléküregeinek dugulását. Továbbá érdemes gondoskodni a száraz és kisebesedett orrnyálkahártya regenerálásáról is, egy erre alkalmas készítménnyel.
A náthás panaszok egy hét alatt általában mérséklődnek. Amennyiben a kellemetlen tünetek nem javulnak, mindenképpen fel kell keresni orvosunkat. A meghűlés szövődményeként ugyanis nem ritkán arcüreggyulladás, középfülgyulladás, tüdőgyulladás vagy egyéb légzőszervi betegségek is megjelenhetnek, melyeknek felismerése és célzott kezelése orvosi feladat.
Echinacea a nátha ellen
A sport, a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett az egészségtudatos életmód része az is, ha megpróbálunk mihamarabb leküzdeni egy-egy betegséget. Biztos módszer a meghűlés, nátha elkerülésére, megelőzésére nincs. Ám a gyógynövények hatékony segítségünkre lehetnek a náthás időszakban is. A szervezet természetes védekező rendszerét segíti a homoktövis, a csipkebogyó, a hársfavirág, a bodza és az echinacea (kasvirág) is.
Az echinacea Észak-Amerikában őshonos növény, az indiánok egyik legfontosabb orvossága volt. A gyógyászatban elsősorban a náthavírusok okozta megfázás kezelésére alkalmazzák. A 20. század második felében német kutatók fedezték fel kedvező hatását. Az echinacea-kivonat összetevői fokozzák a szervezet ellenálló képességét, erősítik az immunrendszert. Kutatások szerint a náthavírusok okozta fertőzésből való felépülés felgyorsításában egyetlen más olyan növény sincs, ami ennyire hatásos lenne. Az európai gyógyászatban több faja ismert. Hatásosságát - önmagában, illetve kombinációban más gyógynövényekkel - klinikai tanulmányok igazolják.
Jó tanácsok megelőzéshez:
- Náthás időszakban érdemes felturbózni az immunrendszerünket, fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt.
- Töltsünk időt a friss levegőn, sétáljunk, sportoljunk a szabadban, ezzel is növeljük a szervezet ellenálló képességét.
- Öltözködjünk rétegesen! Ha meleg helyiségbe lépünk, vegyük le a kabátunkat, pulóverünket, így megakadályozható, hogy az izzadt, nedves ruhában a hidegben meghűljünk.
- A náthavírusok nem csupán cseppfertőzéssel terjednek, ezért érdemes ügyelni a megfelelő tisztaságra, higiéniára. Mossunk kezet rendszeresen.
- Betegen ne menjünk közösségbe, mert könnyen megfertőzhetünk másokat.
- Használjunk infralámpát, a meleg segítségével feloldható a lerakódott váladék, megelőzhető a melléküregek gyulladása.
- A meleg gőz nem tesz jót a nyálkahártyának, ezért ne inhaláljunk.
- Csepegtessünk eukaliptusz, mentol illóolajat az aromalámpába, ezek tisztítják a légutakat.
- Ha van otthon inhalációs készülékünk, töltsük fel gyógyvízzel, és naponta többször használjuk: kiválóan oldja a lerakódott váladékot.
- A fűtött lakás levegője kiszárítja a nyálkahártyát, ezért párásítsunk, párologtassunk.