Nem személyre szabott a diéta
Sajnos a legtöbb helyen igen keveset hangoztatják a sikeres diéta alapját, mégpedig azt, hogy az étrendnek minden esetben személyre szabottnak kell lennie. Hiszen mindenki más-más paraméterekkel rendelkezik, más gyorsaságú az anyagcseréje, más a zsigeri zsír aránya, más a testtömeg-indexe, stb. Ebből kiindulva fontos, hogy sose mások étrendjét kövesse, ugyanis meglehet, önnek másra van szüksége. A helyes étrend összeállításában nagy segítséget nyújthat egy szakképzett dietetikus, aki figyelembe veszi az egyéni adottságokat is, és nyomon követheti a fejlődését és a gyógyulását.
Nincs előtte állapotfelmérés
Hogy a diéta valóban személyre szabott legyen, ahhoz szükség van előzetes állapotfelmérésre, melynek során képet kaphat a szakember - és mi is- többek között a testtömeg-indexről, milyen a zsír/izom arányunk, valamint hogy mennyi zsír rakódott le a szerveink körül. Ezen kívül a szakembernek fontos tisztába lennie a páciens életmódjával, étrendjével, szokásaival, esetlegesen fennálló betegségeivel kapcsolatban. Ezek birtokában lehet összeállítani az étrendet és annak energiatartalmát, ráadásul így a bekövetkezett változások is nyomon követhetőek- mondja a dietetikus.
Nem zárjuk ki az esetleges betegségeket
Amennyiben valaki nem képes leadni túlsúlyát , esetleg kellemetlen panaszokkal küzd (pl. fáradékonyság, hajhullás, menstruációs zavarok), úgy könnyen lehet, hogy valamilyen betegség húzódik a probléma hátterében. Általában a hormonális rendszer egyensúlyának felborulása (pl. diabetes, inzulinrezisztencia, pajzsmirigy alulműködés) okozza a fogyásra való képtelenséget, melyről laborvizsgálattal lehet megbizonyosodni. Amennyiben valóban valamilyen betegség áll fenn, abban az esetben szakorvosi konzultáció javasolt, aki szükség esetén gyógyszeres kezelést ír elő a megfelelő táplálkozás és a rendszeres testmozgás mellett.
Az interneten keringő csodadiétákban hisz
Az interneten számtalan csodadiétákkal találkozni, melyek gyors és látványos javulást ígérnek. Sajnos sokszor egészen szélsőséges étrendeket ajánlanak (pl. szénhidrátmentes táplálkozás), melyek nem csak eredménytelenek, de egészségtelenek is, mivel megfosztják a szervezetet igen fontos tápanyagoktól. Ráadásul, ahogy már említettük, nincs olyan étrend, mely mindenkinek beválna.
Ne koplaljunk!
Sokan esnek bele abba a hibába, hogy ha fogyni szeretnének, drasztikus fogyókúrába kezdenek, és alig vesznek magukhoz valamit. Eleinte meglehet, hogy valóban leolvad néhány kiló, ám amellett, hogy ez a fajta diéta az egészséget veszélyezteti, egy idő után a szervezet raktározó üzemmódra kapcsol és emiatt nagyobb mennyiségű zsírréteg fog felhalmozódni.
Forrás: Életmód Orvosi Központ