Az ősztől tavaszig tartó időszakban gyakoriak a vírusos megbetegedések. Évente legalább egy vagy két alkalommal mindenki megtapasztalja a nátha kellemetlen tüneteit. Az orrfolyás, az orrdugulás, a folyamatos tüsszögés, köhögés, megnehezíti a mindennapokat. Megfázás első tüneteinek enyhítésére sokan választják a meleg fürdőt. Egy rövid, forró fürdő relaxál, megnyugtat, megemeli a test hőmérsékletét. Ellazítja az izmokat, a lázhoz hasonlóan felmelegíti a szervezetet, ami elősegíti a gyógyulást.
Milyen egy ideális kádfürdő?
A meleg fürdő gátolja a baktériumok szaporodását, elpusztítja azokat. Az ideális vízhőmérséklet 38 fok. Ám ügyeljünk arra, hogy ennél ne legyen se melegebb, se hidegebb a víz, 10-20 percnél pedig ne üldögéljünk tovább a forró vízben. Hasznos lehet, ha a fürdőzéshez az illóolajakat is használunk. A vízbe csepegtetett olajok belélegezve tisztítják a légutakat. Például az eukaliptusz, a borsmenta, a japán mentaolaj, a kámforolaj hatékony légzőszervi, felsőlégúti megbetegedések esetén.
Az eukaliptusz a fürdővízbe csepegtetve a bőrön keresztül is gyorsan felszívódik, Hatásos szer lehet önmagában vagy más olajokkal keverve kenőcsök és masszázsolajok formájában is. Vírus és gombaölő hatású, de hatékony nyákoldó, köptető, emésztést javító, gyulladáscsökkentő is. A kámforolaj enyhe keringésfokozó, fájdalomcsillapító, valamint légúttisztító, fertőtlenítő hatással bír. Fokozza a bőr és a bőralatti szövetek keringését. Légzéskönnyítő illóolaj-keverékek, inhalálószerek, illetve légzéskönnyítő mellkasi krémek kedvelt és hatékony összetevője.
Kamilla: nyugtató, görcsoldó, javítja a keringést, segít megfázáskor, valamint reuma és gyomorgörcs esetén.
Hársfavirág: kitűnő megfázás ellen
Zsálya: a zsálya segít a megfázás kellemetlen tüneteinek enyhítésében, nyugtatja a gyomrot és az idegeket.
A forró fürdőt követően ügyeljünk arra, hogy ne hűljön le a testünk. Törölközzünk meg alaposan, öltözzünk fel melegen, takarózzunk be és pihenjünk. Így járulhatunk hozzá leginkább a szervezet regenerációjához. A meleg fürdő azonban nem ajánlott magas láz, elesettség, legyengült állapot estén. Ugyanakkor szív-és érrendszeri megbetegedések, várandóság esetén is kerülendő.
Gyógyvizekbe csak gyógyultan!
Bár a gyógyvizek számos betegség kezelésében hatékonyak fertőző, vírusos megbetegedések esetén azonban nem ajánlottak. Várjuk meg a teljes gyógyulást , és csak ezután élvezzük a gyógyvizek előnyeit.
A termál- és gyógyvizekben található ásványi anyagok a bőr pórusain keresztül szívódónak fel, fejtik ki jótékony hatásukat. A vérkeringésbe bekerülve javítják az immunrendszert, fokozzák a nyirokkeringést, mozgósítják a szervezet gyógyító folyamatait. A vízben kisebb a terhelés, nagyobb a felhajtóerő, így mozgásszervi panaszok esetén is könnyebbé válik a mozgás. A magas hőfokú (32-37 fokos) vizek ellazítanak és kitágítják az ereket, ezért szív- és érrendszeri panaszok esetén nem ajánlottak. A langyos víz (21-31 fokos) megnyugtatja az idegrendszert, a hűvös fürdő (15-20 fokos) pedig felgyorsítja az anyagcserét.