Azoknak a betegnek, akik gerincsérülést szenvedtek, nem szabad elveszíteniük a reményt, hogy testük képes kompenzálni az elszenvedett sérülést és nem marad meg a bénulás.
Az Alberta Egyetem kutatói (Kanada) a Brain (Agy) című szakfolyóiratban jelentették meg erről szóló tanulmányukat. Intenzív rehabilitációval, megfelelő, kitartó edzésprogrammal a gerincsérült betegekben új idegi elágazások nőttek, és kompenzáló változások mentek végbe az agyukban.
Mindezek a változások oda vezettek, hogy a betegek használni tudták a kezüket és képesek lettek újra járni.
Nem győzik hangsúlyozni a kutatók a rehabilitációs torna jótékony hatását, amit elfeledni látszunk, amióta az utóbbi években mindenki az őssejt-terápia ígéretes haladásában bízik.
"Azok, akik gerincsérülést szenvednek, megbénulnak, nagyon el vannak keseredve. Akár más országba is képesek elmenni, hogy őssejt-beültetéssel kezeltessék magukat. Pedig ezeknek a terápiáknak java része még nincs tudományos alapossággal kikísérletezve. Sok kockázatot vállalnak, rengeteg pénzt fizetnek érte, amikor valójában több haszonnal és kevesebb kockázattal intenzív rehabilitációs tréningen vehetnének részt.
A kutatók állatkísérletekkel igazolták, hogy a trauma után több héttel az intenzív, szakszerűen kialakított edzésfeladatok hatására az idegrendszer új hálózatépítéssel válaszol a sérülésre - ami egy természetes folyamat. Ezt a természetes folyamatot mozdítja elő a tréning. A tréning hatására változás indulnak be az agyban az állapot javítására, és ugyanilyen kijavítási törekvés figyelhető meg a gerincvezetékben is.
"A mód, ahogyan sikerült megoldani a mozgást, nem ugyanaz volt, mint sérülés előtt. Kompenzáltak. Alkalmazkodtak. Új megoldási módot fejlesztettek ki. Az emberek számára ebből az lehet a tanulság, hogy ne akarják ugyanúgy csinálni a dogokat, mint ahogy azelőtt tették. A lényeg az, hogy kíséreljék meg, törekedjenek, gyakorolják, és meg fogják találni a saját adaptív stratégiájukat" - mondja a kutató. (EurekAlert)
fuggetlen.hu
(2007.12.20. 10:11)