Magyarországon a lakosság egyharmada szenved valamilyen allergiás tünettől saját bevallása szerint - derül ki egy 2010 májusában végzett felméréséből. Legnépszerűbb alternatív megoldásnak a sóbarlangot és a sópipát tekintik az allergiás emberek.
Kiderül a GfK piackutató vállalat LHS HealthCare 2010 kutatásból az is, hogy a 15 év feletti magyar lakosság körében az allergiásoknak 47 százaléka szenved szezonális allergiában, 44 százalékuknak állandó panaszai vannak, és egytizedük allergiás hatóanyagra, gyógyszerre, vagy rovarcsípésre.
"Továbbá az allergiások 38 százaléka nem tesz semmit allergiája ellen, és 34 százalékuk fordul orvoshoz, illetve szedi az orvos által felírt gyógyszereket. Összesen 12 százalékuk választ alternatív gyógyászati megoldást, 10 százalékuk pedig a kiváltó ok elkerülésében, illetve az életmódváltásban látja a megoldást" - mondta Dr. Lantos Zoltán, a GfK Hungária ügyfélkapcsolati igazgatója. Összességében a nők tekinthetőek aktívabbnak a megoldások keresésében: 50 százalékkal többen szednek ugyanis nem vényköteles gyógyszert, és 26 százalékkal többen fordulnak közülük alternatív gyógymódhoz a magyar férfiaknál - áll a GfK felmérésében.
Legkedveltebb gyógymódnak a sópipát és a sóbarlangot tekintik az allergiás betegek, valamint előnyben részesítik a homeopátiás készítményeket is. Használóiknak száma eléri a gyógyszertárakban recept nélkül kapható gyógyszereket vásárlók közel 60 százalékát. A gyógyszert szedők mintegy 37 százaléka pedig akkor kezd el gyógyszeres kezelést alkalmazni, amikor már érzi az allergia okozta tüneteket, a másik csoportot alkotó 31 százalék pedig a korábbi tapasztalatai alapján, még a tünetek jelentkezése előtt megteszi az óvintézkedéseket. Egynegyedük pedig csak akkor fordul gyógyszerekhez, amikor már nagyon súlyosak a tünetei. Folyamatos allergia gyógyszer szedésére pedig a magyar lakosság 6 százaléka kényszerül.
Képgaléria: HáziPatika.com