A Brown Egyetem tudósai most rájöttek, mi áll az argyria néven is ismert furcsa bőrelváltozás hátterében. Az című tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerint ugyanaz a kémiai folyamat a felelős a bőr elszíneződéséért, mint a fekete-fehér fotók előhívásáért. "Ez az első átfogó elméleti modell, ami teljes képet ad az elváltozás kialakulásáról és progressziójáról" - nyilatkozta Robert Hurt, a Brown Egyetem kutatója.
Az ezüstkolloid hívei szerint a fém antibakteriális tulajdonságai miatt a szer megóvhat a különböző betegségektől. Bár nincs bizonyíték, hogy a szer tényleg hatásos, az biztos, hogy ha valaki túl sokat vesz be belőle, akár örök életére kék maradhat.
Hogy kiderüljön, mi áll a folyamat hátterében, Hurt és kollegái ezüstöt adtak különböző kémiai vegyületekhez - így modellezték az emberi gyomor- és bélrendszert -, illetve egy mesterséges emberi bőrszövet-darabot is létrehoztak. A tudósok rájöttek, hogy a gyomorsav megfosztja az ezüstatomokat a legkülső héjon található elektronjuktól és pozitív töltéssel rendelkező ionná, sóvá alakítja őket. Az ezüstion ezek után bekerül a véráramba, végül kicsapódik a bőrfelületen.
A környező elektronok azonnal megkötik a bőrfelületre került ezüstionokat, újra ezüstatomokká alakítva őket. A kémiai átváltozás sötétebb részecskék kialakulásához vezet, ami a bőrt kék színűvé változtatja. A fekete-fehér fotók előhívásakor is hasonló kémiai reakció játszódik le.
A bőrkékségnek egyelőre nincs ismert gyógymódja. Ha nem szeretnénk hátralévő életünket hupikék törpikeként leélni, jobban tesszük, ha inkább elkerüljük ezt a "csodaszert" - javasolják a szakemberek.